A tiltással az abortuszok eltűnnek a statisztikákból, de a valóságban több ezer nő fogja alávetni magát szakszerűtlen beavatkozásoknak. Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
Az 1989 előtti Romániára jellemző abortuszellenes politika alapján, a statisztikákból eltűntek a művi vetélések, de a valóságban megmaradtak, és több ezer nő vetette alá magát szakszerűtlen beavatkozásnak, többen életükkel fizetve ezért. Lengyelországban alkotmányellenesnek nyilvánították a beteg magzatok művi vetélését lehetővé tévő előírást, az RMDSZ Nőszervezete szerint a nők döntési szabadságának korlátozása nem lehet járható út.
2020. november 03., 22:092020. november 03., 22:09
2020. november 03., 22:102020. november 03., 22:10
A lengyel alkotmánybíróság október 22-én alkotmányellenesnek nyilvánította a beteg magzatok művi vetélését lehetővé tévő előírást. Azóta folyamatosak a tiltakozások Varsóban és Lengyelország több városában.
Beteg magzatok esetében, valamint ha az anya élete veszélyben forog, a törvény eddig a terhesség minden fázisában megengedte a művi abortuszt.
Az RMDSZ Nőszervezete is állást foglalt a lengyel abortusz-törvénnyel kapcsolatban, úgy vélik a család és a gyermekvállalás a jövő, és a lengyel abortusztörvény nem jelent megoldást. A hazai magyar nőket képviselő szervezet kiemelten fontosnak tartja azt, hogy
– írják a közleményükben. „Szolidaritásunkat fejezzük ki a lengyel nőkkel, és hangsúlyozzuk: a nők döntési szabadságának korlátozása sem Romániában, sem a világ más országaiban nem lehet járható út.
– olvasható a Szövetség nőszervezete által kiadott közleményben. Kiemelik, az, hogy ha az abortuszt nem lehet szakszerű körülmények között, orvos felügyelete mellett végrehajtani nem fogja megszüntetni a terhesség-megszakításokat Lengyelországban.
Tavalyi statisztikákból az derül ki, hogy Európa szinten Romániában volt a legnagyobb az abortuszok száma. „Az oktatási rendszer és a család is mindent meg kell tegyen annak érdekében, hogy a fiatal lányok értékelni tudják a gyermekvállalás szépségét és felelősségét.
– fejtette ki Bíró Rozália, az RMDSZ Nőszervezetének elnöke a Székelyhon megkeresésére.
Romániában a Büntetőjogi Törvénykönyv 201-es cikkelye három olyan helyzetet említ, amelyben tilos az abortusz elvégzése, és büntethető, ha művi vetélést végeznek:
ha az abortuszt nem engedélyezett szakrendelőben végzik;
ha a személy, aki a beavatkozást végzi, nem szakorvos;
ha a terhesség megszakítása a 14. hét után következik be.
Ez utóbbi alól kivételt képeznek azok az esetek, amikor az anya életét veszélyezteti a terhesség, akkor a 24. hétig el lehet végezni a beavatkozást.
– hangsúlyozta a nőszervezet elnöke a Romániában abortuszra vonatkozó törvényes keretet.
„Ha emlékezünk arra, ami az 1989 előtti Romániát jellemezte, nem tudunk egyetérteni a teljes körű tiltással.
Mindezeket a keresztény értékrendünkre és arra a határozott álláspontunkra alapozva, hogy a család és a gyerekvállalás a jövő” – fűzte hozzá Bíró Rozália.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
3 hozzászólás