Színkavalkád a zenei palettán

Tusványos zenei felhozatalában emberemlékezet óta nem találni kivetnivalót – a tradícióval pedig idén sem szakítottak a szervezők.

Pinti Attila

2011. július 19., 08:202011. július 19., 08:20

2011. július 19., 15:152011. július 19., 15:15

A péntek esti Beatrice-koncert korosztálytól függetlenül
tombolásra késztet majd mindenkit

Már a kedd esti bemelegítő igényes zenekarokkal csábítja a vendégeket, elsőként az 1969-ben alakult – és immár tizenöt éve változatlan felállásban zenélő –Kaláka együttes sajátos versfeldolgozásait hallhatja a nagyérdemű, majd Ady, Kányádi vagy József Attila költeményeinek folkkal kevert dzsesszét a magyar zenei szcéna oszlopos tagja, Lovasi András követi a Kiscsillag formációval. A Kispál-sarjként is emlegetett pécsi banda utánozhatatlan hangzásvilága kétségtelenül megizzasztja majd a publikumot, de Lovasi strapája a Kiscsillaggal nem ér véget: a Budapest Bár könnyed humorba csomagolt rock and roll, reggae, underground és cigányzenék  stíluskavarodásával járul hozzá a másnapi izomlázhoz.

Minimális hangszerelés mellett is elképesztő lendület – Intim Torna Illegál

Szerda estig érdemes lesz kipihenni az előző est fáradalmait, este nyolctól ugyanis az Intim Torna Illegál ska körettel agyonöntött, hip-hop elemeket is tartalmazó alternatív rockkal indítja a bulik sorát, a istehén csapatából kivált zenészek hangulatos talpalávalója az idei rendezvényen részt evő első igazi nemzetközi együttes tökéletes felvezetőjének ígérkezik: Shantel (Stefan Hantel), a balkán gyökerekkel rendelkező frankfurti lemezlovas a house-techno-dub hármas unalmas elegyébe csöppentett tipikus kelet-európai ritmusokkal fog robbantani.

Csütörtökön az élő zenére éhes nézősereget először a négy, roppant sikeres albummal büszkélkedő gyulai Magna Cum Laude sablonok közé beilleszthetetlen zenei világa varázsolja el, utánuk a Maszkura és a Tücsökraj áll színpadra – a pop-köntösbe bújtatott harmonikaszó, funk, swing és csárdás, valamint Maszkura emberközeli szövegeinek egyvelegére minden bizonnyal több százan lesznek kíváncsiak.

Magna Cum Laude – egyszerű érzelmek, varázslatos dallamok

Tusványosi koncertáradatunk utolsó előtti napja az igazi, korosztályokat átölelő magyar  rocklegendákat tolja pódiumra: a csápolás egy mindig is lázadó bandával indul, a Beatrice, Nagy Feróval az élen már a több, mint két évtizede letűnt rendszerben is fittyet hányt minden szabályra, hál’istennek jó szokásuktól azóta sem váltak meg – péntek igazán az a boldog szép nap lesz, amikor nyolc óra munka után megérdemelten együtt szórakozik kicsi és nagy a kötelező slágerekre. Feróék koncertjét Magyarország egyik ikon-zenekara, az Edda Művek követi, talán nem túlzás azt állítani, hogy az idei Nyári Szabadegyetem és Diáktábor zenei fénypontjának Pataky Attila és a miskolci iparváros szürkeségéből félistenekké kinövő társainak produkciója számít.

Világzene a kortárs kultúra részét képező Ghymestől

Szombat a test megmozgatásán túl a táborlakók szellemi feltöltését is szolgálja. A sort a Ghymes nyitja – arany- és platinalemezeik sokasága már önmagában garancia lehetne a felejthetetlen koncertélményhez, de a csapatot számadatokban lehetetlen mérni: a Ghymes egybeforrt része kultúránknak, szerzeményeik nem véletlenül érintik meg a lelket. A felvidéki, világzenével kényeztető csoportot Illés Lajos (1942–2007) emlékkoncert követi Kalapács József, Szvorák Kati, Varga Miklós és Szabó Előd részvételével, míg az est – és Tusványos – utolsó fellépője a teljes lelki és szellemi nirvánát nyújtó székelyföldi Role együttes – repertoárjukban megtalálhatóak mind az ősi székely-csángó népdalvilágok, mind a rockoperák és gyerekdalok.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei