A 25. kiadásához érkezett a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor. A jubileum apropóján alapítókat kérdeztünk álmaikról és emlékeikről. David Campanale, Németh Zsolt, Sántha Attila és Toró T. Tibor emlékezik és elmélkedik. Kezdetek, értékelések, vidám történetek, ráadásként pedig Greenbelt, a fesztivál, ahonnan Tusványos is merített.
2014. július 23., 09:432014. július 23., 09:43
„A fesztivál forradalomból született. Véleményem szerint minden generációnak meg kell hogy legyen a saját epifániája, azoknak az autentikus emberi értékeinknek a mély felismerése, amelyek az életet, a szabadságot és az Isten hasonlatosságára teremtett egyforma gyermeki létünket ünnepli” ‒ David Campanale, a BBC újságírója.
„Szép volt és szép lesz, köszönhetően annak, hogy mindig is több volt, mint csupán politikai szabadegyetem: emberek találkoztak egymással és beszélgettek, politikusok és politikusok, művészek és politikusok, művészek és művészek” ‒ Sántha Attila, költő.
„Folytatni kell. Van itt még tenni való újabb 25 évre. Rossz hír, hogy 25 év múlva már 76 éves leszek. De jó hír, hogy a tábor résztvevőinek talán a többsége épp akkor fog 50 körül járni. Ők választják a politikusokat, őket fogják választani, ők írják az újságokat és a szépirodalmat, ők fognak tárgyalni a románokkal, ők hozzák a táborba felnövőben lévő gyermekeiket (mi meg a cseperedő unokáinkat). És akkor majd megint megvonhatjuk a mérleget: ötven év mérlegét. Remélem, hogy majd elmondhatjuk: nemcsak jó mulatság és férfimunka, de legfőképpen sikeres munka volt” ‒ Németh Zsolt, a Külügyi Bizottság elnöke.
„Bár már a kezdetekkor mondogattunk szép dolgokat a rövidnadrágos politizálásról, a mindenre gyógyírt jelentő Európáról és a román‒magyar párbeszéd fontosságáról, fogalmunk se volt, milyen folyamatot indítottunk útjára. Ma már tudom, hogy Bálványosból kinőtt Tusványos nélkül szegényebb lenne a világ, más lenne az erdélyi, de akár az egész Kárpát-medencei magyar nemzetpolitika, másként nézne ki a Fidesz, és EMNT vagy néppárt sem lenne. És a gondviselés különleges kegyének érzem, hogy ebben nekem kiemelt szerep jutott. Jó időben voltunk jó helyen” ‒ Toró T. Tibor, az EMNP elnöke.
A teljes összeállítás az Erdélyi Napló július 24-én megjelenő, 29. lapszámában olvasható.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
A simontornyai vár Tolna vármegye északi részén található. A várat az 1270-es években, gótikus stílusban építették.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
Izrael elfogadta a tűzszünetet Iránnal, mert elérte minden hadműveleti célkitűzését – jelentette be kedden reggel Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök.
szóljon hozzá!