Fotó: Pinti Attila
Érthetetlen, hogy a regionalizáció és az autonómia kérdése nemzetbiztonsági kockázatot jelentő tényezőként, míg a verespataki beruházási terv az ország érdekeit szolgáló ügyként jelenik meg a hatalom előtt – hangzott el pénteken Tusványoson.
2012. július 28., 11:522012. július 28., 11:52
2012. július 28., 22:382012. július 28., 22:38
Háromszáz tonna arany és ezerhatszáz tonna ezüst kibányászását és értékesítését tűzte ki célul a Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) Verespatakon, amennyiben engedélyt kapnak a bányanyitásra, ám a környezetvédők egyre hevesebb tiltakozásai, valamint az RMGC és a román kormány közötti titkos szerződésekből adódó átláthatatlanság miatt még nem került sor a ciántechnológiás kitermelés elindítására.
„Nemcsak Romániát, hanem egész Európát érintő ügyről van szó, mivel a ciánnal szennyezett folyók nem ismerik a határokat. A katasztrófát egyetlen módon, a teljes projekt beszüntetésével lehet elkerülni” – foglalt állást Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt alelnöke.
A vegyi mérgezés mellett azonban a szemmel látható környezeti változások is hatalmas gondot jelentenek. „Képzeljük el, hogy a Csík környéki hegyeket eldózerolják, a csíksomlyói kegytemplomot pedig „elköltöztetik”, mindezt azzal indokolva, hogy cserében lesznek munkahelyek” – mondta Eckstein-Kovács Péter jogász, az RMDSZ politikusa. „Nem írhat mindent felül az, hogy munkahelyekre van szükség, hiszen ilyen alapon – abszurd példával élve – lehetne akár egymillió embernek is foglalkozást biztosítani azzal, hogy kiírtjuk az ország összes erdejét. Verespatakon a bányászat miatt felbecsülhetetlen értékek vesznének oda” – tette hozzá Remus Cernea államtanácsos, utalva a kétezer-háromszáz hektárosra tervezett bányászterületen található számtalan műemlék épületre.
„A fejlett európai államokban bevett szokás szerint szakértők kellene döntést hozzanak, amit a politikum vagy jóváhagy, vagy elutasít. Csakhogy jelenleg fordítva történnek a dolgok, az igazgatásért felelős szervek ráerőszakolják akaratukat a szakemberekre” – emelte ki Kovács Zoltán Csongor moderátor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke. „Az elmúlt húsz év legnagyobb korrupciós ügyének lehetünk szemtanúi, mert nagy homály fedi, hogy ki mennyi részt kapna a nyereségből. Az állam nem törődik az emberekkel, a helyszínnel vagy a műemlékekkel, csak pénzt akar látni az üzletből, hogy be tudja foltozni a hiányos költségvetést” – egészítette ki Szilágyi. Remus Cernea viszont kevés esélyt lát arra, hogy bányanyitási döntés fog születni, ugyanis „Ponta volt az első politikus, aki Salvaţi Roşia Montana kitűzővel jelent meg a nyilvánosság előtt, ráadásul a szerződések titkosításának feloldását is elrendelte”.
Băsescu és Antonescu – egyik kutya, másik eb
Kovács Zoltán Csongor moderátor azon kérdésére, hogy Verespataknak mi lenne a jobb, Băsescu leváltása vagy hatalmon maradása, hasonlóan reagált Eckstein és Szilágyi. Előbbi biztos abban, hogy Băsescu gazdasági megfontolásból zöld utat adna a projektnek, de igazából nem tud megbízni Antonescuban sem, hiszen „annak ellenére, hogy jelenleg nem ért egyet a beruházással, hatalomra kerülése után bármelyik pillanatban változhat a véleménye”. Az EMNP alelnöke úgy látja, hogy „statisztának hívnak egy nem demokratikus bohózathoz”, helyes döntés pedig nincs, mivel „egyik kutya, másik eb”. Remus Cernea olyan demokráciát szeretne, ahol nem akar senki önkényuralmat, viszont ha „a menesztett államelnök visszatér, az megkérdőjelezhetetlenül egyet fog jelenteni a bányászat elindításával”.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
Egy pótkocsit vontató jármű, illetve egy személyautó ütközött össze hétfőn délután Csíkszereda és Csíkszentmárton között, egy embert kórházba kellett szállítani – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Telnek a medencék, kinyitott a zsögödi strand. A létesítmény a tavalyi jegyárakkal várja a látogatókat.
Újra megnyílnak a Mikó-vár kapui a Szent Iván-éjhez legközelebbi szombaton: a Csíki Székely Múzeum idén is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája országos programsorozathoz. A látogatók sokszínű kínálatra és izgalmas élményekre számíthatnak.
Különleges kulturális eseményre várják az érdeklődőket Csíkszeredában: az Etnospot – Múzeumok Éjszakája szombaton színes, élményközpontú programokkal készült látogatóknak.
szóljon hozzá!