Fotó: Pinti Attila
Érthetetlen, hogy a regionalizáció és az autonómia kérdése nemzetbiztonsági kockázatot jelentő tényezőként, míg a verespataki beruházási terv az ország érdekeit szolgáló ügyként jelenik meg a hatalom előtt – hangzott el pénteken Tusványoson.
2012. július 28., 11:522012. július 28., 11:52
2012. július 28., 22:382012. július 28., 22:38
Háromszáz tonna arany és ezerhatszáz tonna ezüst kibányászását és értékesítését tűzte ki célul a Roşia Montană Gold Corporation (RMGC) Verespatakon, amennyiben engedélyt kapnak a bányanyitásra, ám a környezetvédők egyre hevesebb tiltakozásai, valamint az RMGC és a román kormány közötti titkos szerződésekből adódó átláthatatlanság miatt még nem került sor a ciántechnológiás kitermelés elindítására.
„Nemcsak Romániát, hanem egész Európát érintő ügyről van szó, mivel a ciánnal szennyezett folyók nem ismerik a határokat. A katasztrófát egyetlen módon, a teljes projekt beszüntetésével lehet elkerülni” – foglalt állást Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt alelnöke.
A vegyi mérgezés mellett azonban a szemmel látható környezeti változások is hatalmas gondot jelentenek. „Képzeljük el, hogy a Csík környéki hegyeket eldózerolják, a csíksomlyói kegytemplomot pedig „elköltöztetik”, mindezt azzal indokolva, hogy cserében lesznek munkahelyek” – mondta Eckstein-Kovács Péter jogász, az RMDSZ politikusa. „Nem írhat mindent felül az, hogy munkahelyekre van szükség, hiszen ilyen alapon – abszurd példával élve – lehetne akár egymillió embernek is foglalkozást biztosítani azzal, hogy kiírtjuk az ország összes erdejét. Verespatakon a bányászat miatt felbecsülhetetlen értékek vesznének oda” – tette hozzá Remus Cernea államtanácsos, utalva a kétezer-háromszáz hektárosra tervezett bányászterületen található számtalan műemlék épületre.
„A fejlett európai államokban bevett szokás szerint szakértők kellene döntést hozzanak, amit a politikum vagy jóváhagy, vagy elutasít. Csakhogy jelenleg fordítva történnek a dolgok, az igazgatásért felelős szervek ráerőszakolják akaratukat a szakemberekre” – emelte ki Kovács Zoltán Csongor moderátor, a Zöld Erdély Egyesület elnöke. „Az elmúlt húsz év legnagyobb korrupciós ügyének lehetünk szemtanúi, mert nagy homály fedi, hogy ki mennyi részt kapna a nyereségből. Az állam nem törődik az emberekkel, a helyszínnel vagy a műemlékekkel, csak pénzt akar látni az üzletből, hogy be tudja foltozni a hiányos költségvetést” – egészítette ki Szilágyi. Remus Cernea viszont kevés esélyt lát arra, hogy bányanyitási döntés fog születni, ugyanis „Ponta volt az első politikus, aki Salvaţi Roşia Montana kitűzővel jelent meg a nyilvánosság előtt, ráadásul a szerződések titkosításának feloldását is elrendelte”.
Băsescu és Antonescu – egyik kutya, másik eb
Kovács Zoltán Csongor moderátor azon kérdésére, hogy Verespataknak mi lenne a jobb, Băsescu leváltása vagy hatalmon maradása, hasonlóan reagált Eckstein és Szilágyi. Előbbi biztos abban, hogy Băsescu gazdasági megfontolásból zöld utat adna a projektnek, de igazából nem tud megbízni Antonescuban sem, hiszen „annak ellenére, hogy jelenleg nem ért egyet a beruházással, hatalomra kerülése után bármelyik pillanatban változhat a véleménye”. Az EMNP alelnöke úgy látja, hogy „statisztának hívnak egy nem demokratikus bohózathoz”, helyes döntés pedig nincs, mivel „egyik kutya, másik eb”. Remus Cernea olyan demokráciát szeretne, ahol nem akar senki önkényuralmat, viszont ha „a menesztett államelnök visszatér, az megkérdőjelezhetetlenül egyet fog jelenteni a bányászat elindításával”.
Kilométeres kocsisor alakult ki pillanatok alatt szerdán délután Csíkszeredában a Tudor Vladimirescu utcában és a Testvériség sugárúton, mialatt a város néhány utcájában épp tavaszi nagytakarítás zajlott.
Kiéheztetett kutyák esnek egymásnak a csíkszentkirályi piknikezőhelyen. A helyi önkormányzat igyekszik befogatni az agresszív ebeket. Nemcsak a piknikezőhelyről, hanem Büdösfürdőről is összegyűjtik a kóbor kutyákat.
Késedelmi díj nélkül lehet visszavinni a lejárt határidejű könyveket a Kájoni János Megyei Könyvtárba április 7–11. között – értesíti olvasóit a csíkszeredai könyvtár.
Áramszünetre kell számítani Csíkszereda néhány utcájában és Csíkborzsovában is április 5-én, 7-én és 8-án – hívja fel a fogyasztók figyelmet a szolgáltató.
Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.
Hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az első szabadtéri Székelyföldi Roma Napot Csíkszeredában április 5-én, szombaton. Lesz főzőverseny, koncert, tánc és mulatság, ahová nem csak romákat várnak.
Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.
Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.
Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.
Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
szóljon hozzá!