
A szükségállapotot kihirdető elnöki rendelet felfüggesztett minden peres eljárást, kizárólag azokban az ügyekben ítélkeznek, amelyek szó szerint benne vannak a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) vonatkozó határozatában.
2020. április 10., 00:172020. április 10., 00:17
Chiper Jănică bírósági szóvivő elmondta: rendes eljárásban csak az azonnali döntést igénylő ügyek folynak, például a családon belüli erőszak, távoltartási szerződés vagy kimondottan a szükségállapothoz kötődő ügyek, például orvosi felszerelések vásárlására kiírt közbeszerzés és még néhány, a CSM által kiemelt terület. Az összes többi ügyben „megállt az idő”.
– Ez azt jelenti, hogy minden „megfagyott” a szükségállapot kihirdetése előtti napon. Akinek pere volt az elmúlt három hétben, azok majd újabb idézést kapnak, miután lejár a szükségállapot. Ugyanakkor „nem telik az idő” azoknak sem, akik esetleg fellebbezni akartak. Ha erre március 16-án volt még öt napjuk, akkor most is annyi van, és ennyi lesz abban a pillanatban is, amikor vége a szükségállapotnak. Ugyanakkor, ha például valaki úgy véli, hogy jogtalanul bírságolta meg a rendőrség a kijárási korlátozások megszegése miatt, 15 nap áll a rendelkezésére, hogy ezt megfellebbezze. Ez az idő nem hogy nem jár le a szükségállapot végéig, hanem el sem kezdődik. Ugyanígy „áll az idő” minden elévülési és jogvesztési határidő esetében – magyarázza a bíró.
A szakember elismeri, a szükségállapot egy (de lehet, hogy legalább két) hónapja alatt némiképpen „egymásra csúsznak” a dolgok, például a fent említett 15 nap mindenkinek azonos időpontban „indul”, és így aligha lesz elkerülhető valamennyi torlódás, de „egységes rendelkezéssel és türelemmel” minden megoldható.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!