Reisz Zoltán hódeszkán bizonyítana

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Ausztria és Liechtenstein közösen szervezi meg január 25-30-a között a Téli Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivált. A romániai küldöttségnek négy csíki tagja lesz. A hódeszkás Reisz Zoltánt mutatjuk be.

Dobos László

2015. január 16., 10:502015. január 16., 10:50

2015. január 16., 11:182015. január 16., 11:18

 

A téli világversenyre utazó romániai keretnek négy csíki tagja van: Kenéz Aletta Zselyke műkorcsolyázó, Reisz Zoltán hódeszkás és Koncsag Tamás sílövő, illetve Bogyó Löffler Mária műkorcsolyaedző.

– Hol és mikor ismerkedtél meg a snowboarddal, kik voltak az edzőid?

– Szüleim nagyon kicsi koromban elvittek korcsolyázni, megtanítottak sízni. Harmadik osztályos koromban édesapám elvitt sízni Homoródfürdőre, és ott az egyik nagyobb gyermeknél megláttam a hódeszkát, amelyet akkor én is kipróbáltam. Tetszett, és azóta rendszeresen űzöm. Édesapám volt az első edzőm, szüleim sokat támogattak, sok versenyre vittek, később a Kerékvár cég segített eljutni versenyekre. Csíkszeredában nincs hódeszka szakosztállyal rendelkező klub, mindenki készül, ahogy tud, próbál eljutni a hazai és külföldi versenyekre. A Román Sí és Biatlon Szövetséghez tartozunk, vannak hivatalos versenyeink. Amikor nagyobb lettem, a szintén csíkszeredai Kinda Géza, Románia egyik legjobb hódeszkása vett szárnyai alá, mostanában vele készülök. Az egyik legjobb, és legközelebbi felkészülési hely a Madarasi-Hargita, ott sokat snowboardozok. A válogatottnál Florin Ștefan Staicu az edzőm, vele pár hetet decemberben Ausztriában edzettem.

– Melyik iskolának vagy a diákja, hogy tudod összeegyeztetni a tanulást a sportolással?

– Az első nyolc osztályt a József Attila Általános Iskolában végeztem, középiskolai tanulmányaimat a Kájoni János Szakközépiskolában kezdtem el, ahol most 10. osztályos vagyok. Tanáraim tudnak arról, hogy rendszeresen sportolok, tudomásuk van arról, hogy legjobb vagyok az országban az ifik között, mindenben segítenek, hogy sikerüljön pótolni a tananyagot.

– A fiatalabb korosztály jobban, az idősebb kevésbé ismeri a hódeszkát. A snowbordnak már több versenyszáma van. Melyik a kedvenced, és milyen eredménnyel lennél elégedett az ifjúsági olimpián?

– A hódeszka (angolul: snowboard) tábla formájú, a havon siklásra a síléchez hasonlítóan használt, de annál jóval szélesebb eszköz. Kedvencem a boardercross, ez valamennyire hasonlít az alpesi síhez, egy csoportos versenyszám, ahol 4-6 versenyző indul egyszerre, és küzdik le magukat egy döntött kanyarokkal és ugratókkal nehezített pályán. Az nyer, aki elsőként áthalad a célvonalon. Erős lesz a mezőny, és ha ebben a versenyszámban bekerülnék az első tíz közé, nagyon jó teljesítménynek számítana.

– Népszerű lett Székelyföldön is a hódeszka. Hol snowboardoznak komolyabban az országban?

– Növekedett a hódeszkások száma, van, aki kedvtelésből, mások profiként űzik. Nagyszeben, Szinaja és Nagybánya közelében, illetve Brassó-Pojánán és a Madarasi-Hargitán vannak jó pályák, ezeken a helyeken gyűlnek össze rendszerint az ország legjobb hódeszkásai.

– Bátyád, Reisz Áron Csíkszeredában kezdett jégkorongozni a kölyökcsapatban. Hogyan alakult a pályafutása?

– Ő márciusban lesz 20 éves, több éve Magyarországon hokizik, jelenleg a Fehérvári AV19 U20-as korosztályú csapatának tagja, ez a csapat az osztrák ifi bajnokságban játszik. Bátyám korosztályos magyar válogatott, tagja volt a magyar U18-as és U20-as nemzeti csapatnak. Nagyon szurkolok neki, hogy a közeljövőben a nagyok között, EBEL-meccsen is jégre lépjen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei