Lassan hét éve az FC Barcelona kézilabdacsapatának edzője Xavi Pascual Fuertes, irányításával ismét Európa legerősebb együttesévé vált a Barça. A szakemberrel a Székelyudvarhelyi KC barcelonai edzőtáborozása alatt csapategységről, a romániai kézilabda hanyatlásáról és a katalánok sikert sikerre halmozó mentalitásáról beszélgettünk.
2016. január 27., 12:032016. január 27., 12:03
Az FC Barcelona a legsikeresebb spanyol és egyben európai kézilabdacsapat, a rekordokat pedig a labdarúgóklubhoz hasonlóan halmozza, a legfontosabbakat tekintve kilencszeres Bajnokok Ligája-győztes, tizennégyszeres spanyol bajnok (Liga ASOBAL) és tizenkilencszeres spanyol Király Kupa-győztes.
A hamarosan 48 éves Xavi Pascual Fuertes játékosként három szezont játszott az FC Barcelonánál, szakvezetői pályafutását is a katalán klubnál kezdte, kapusedzőként. Folyamatosan lépdelt felfele a ranglétrán, 2009 februárja óta irányítja a felnőtt kézilabdacsapatot. Az FC Barcelonával eddig közel harminc trófeát nyert, kétszer Bajnokok Ligáját (2010–2011, 2014–2015), tavaly nyáron pedig zsinórban ötödször lett spanyol bajnok, négyszer nyerte meg a spanyol Király Kupát és a Szuperkupát. A Barça 15 mérkőzést követően jelenleg veretlenül vezeti a spanyol pontvadászatot, a Bajnokok Ligájában pedig a B jelzésű középdöntős csoport első helyezettje.
Xavi Pascual nagyon elegáns, közvetlen és emberközeli személyiség. Az SZKC edzőtáborozásában kulcsszerepet vállaló figura (ellenfelek, felkészülési mérkőzések leszervezése, taktikai edzések vezetése) már az első összetartást követően minden udvarhelyi játékost nevén szólított, folyamatosan eligazításokat adott nekik. Mindig tudja, mit vár el a játékosoktól, és a felállított célok elérésében folyamatosan segít. Sok kézilabdás jelenleg a világ egyik, ha nem legjobb kézilabdaedzőjének tartja.
– Hogyan kell elképzelni egy edzést Xavi Pascuallal?
– Az FC Barcelonánál az edzések közel két órát tartanak, általában mindig zárt kapusak. Nem szeretném, ha felkészülés közben bármi is elvonná játékosaim figyelmét. Persze vannak kivételek, amikor többen is, akár iskoláscsoportok végignézhetik síri csendben az edzéseket, de ezek nem gyakoriak. Ha nem tetszik valami az edzésen, nem azt látom, amit elvárok a játékosaimtól, akkor másnap megduplázzuk a tréning időtartamát. Számunkra az utánpótlásbázison lennének a legjobb feltételek (lásd a keretes részt). Én nagyon szeretném, ha ott tudnánk edzeni, azonban nem engedhetjük meg magunknak, hogy az utánpótlástól elvegyük az edzési lehetőséget, így máshol végezzük a felkészülést.
– A nyáron már látta a Székelyudvarhelyi KC-t, most fél év elteltével ismét találkozott a csapattal. Mi a véleménye az SZKC-ról?
– Pár nap alatt lehetetlen átfogó véleményt alkotni. Ami biztos, hogy jó játékosai vannak, csapatként játszanak, magabiztos fiúk, tudják, mit akarnak.
– Ön szerint mi az erőssége és gyengesége a csapatnak?
– Egy edzőnek nagyon nehéz véleményt alkotni más együtteséről. A csapatok mindig is edzőjük személyiségét tükrözik, az ő elképzelései szerint játszanak. Ezt a kérdést nem nekem, hanem Vladnak (Vlad Cabának, az SZKC edzőjének – szerző megj.) kellene feltenni. Számomra nehéz arról véleményt alkotni, amit nem ismerek pontosan. Az SZKC játékosain látszik, hogy akarnak tanulni, biztos vagyok benne, hogy tudnak és akarnak fejlődni. Szerintem az SZKC az egyik legnagyobb esélyes a román bajnokság megnyerésére. Sok munka van még hátra, és folytatniuk kell azt az utat, amelyen elindultak.
– Ön szerint miért van akkora különbség a spanyol és a román kézilabda között?
– Jelenleg a gazdasági válság miatt a spanyol kézilabdában komoly anyagi gondok vannak. Az FC Barcelonán kívül a csapatok alacsony költségvetésből dolgoznak. Szerencsére sok jó edzőnk és játékosunk van szerte Európában, akik továbbviszik a spanyol kézilabda hírét, modelljét. Nem azt mondom, hogy a miénk a legjobb modell, csak más, mint a többi.
– Van olyan román kézilabdás, aki bekerülhetne az FC Barcelonába?
– Mostani csapatomat, segédedzőstől, mindenestől a világ legjobbjának tartom. Aztán hogy mit hoz a jövő, azt nem lehet tudni. A kézilabda nem országhoz kötött.
– A romániai kézilabda a világ legjobbja volt egykor, most meg nagyon le van szakadva a kontinens élmezőnyétől. Más, kis európai országok az utóbbi időben robbanásszerű fejlődésen mentek át, és jelenleg jócskán megelőzik Romániát. Ön szerint ennek mi az oka?
– Romániában nagyon sok tehetséges fiatal kézilabdás van, továbbá tapasztalt játékosai is vannak Európa különböző bajnokságaiban. Ezekből össze lehetne gyúrni egy erős válogatottat, hiszen az emberanyag jónak mondható. Valamit mindenképpen változtatni kell, ellenkező esetben ezen a szinten ragadnak. Országként nagy tapasztalata van kézilabdában, de mint nemzet nem volt kint csapata a legutóbbi világversenyeken. Ezt innen Katalóniából nagyon nehéz átlátni, nem tudom, mi vagy ki lehet az oka.
– Hogyan jut el valaki oda, hogy az FC Barcelonában kézilabdázzon?
– Ez nem egyszerű. Itt hatalmas nyomás nehezedik mindenkire, hiszen a nézők elfogadhatatlannak tartják, ha veszítesz. Ez azonban sport, ami a győzelemről és vereségről szól. Számunkra a filozófia, a felfogás nagyon fontos. A kézilabda itt más, mint Európa többi részén, hangsúlyozom, nem jobb, hanem más. Meg kell találni mindenki szerepét a védekezésben és a támadásban egyaránt, fizikai hátrányunkat gondolkodással kell ellensúlyoznunk. A spanyol csapatok ellen nehéz játszani, mivel nem a fizikai erőre fektetik a hangsúlyt, hanem a taktikára. Szerintem a spanyolokhoz hasonlók a szlovéniai kézilabdázók, nagyon tehetségesek, termetileg nem annyira nagyok, de játékintelligenciájuk kimagasló.
– Mit jelent csúcson tartani egy klubot?
– A kézilabda csapatsport, ezért közös szabályokat kell felállítani. Az FC Barcelonánál mindig nehéz egységes csapattá gyúrni a játékosokat, mivel mindegyik egy zseni. Az edző dolga, hogy kitaláljon számukra egy közös gondolkodást. Vannak más nagy csapatok Európában, és a legjobbaktól mindenki azt várja, hogy mindent megnyerjenek. A Bajnokok Ligájában lehetetlen minden mérkőzést megnyerni, és sosem szabad elfelejteni, hogy vannak veled hasonló erőt képviselő csapatok, amelyek le tudnak győzni.
– Önnek mi a legnagyobb kihívás?
– Mindig a következő mérkőzés. Ez az egyetlen járható út, hogy elérjem célomat. Lépésről lépésre. Sokan azt mondják, hogy a döntőket meg kell nyerni, nekünk az odáig vezető út is nagyon fontos. Számunkra mindig a következő mérkőzés a döntő. Ha ezt az utat járod, akkor magasra tudsz jutni, ez a klub mentalitása.
Ciutat Esportiva Joan Gamper
Az FC Barcelona akadémiájának edzőbázisát, a Ciutat Esportiva Joan Gampert 77,5 millió euróból építették fel, 2006-ban adták át, és a klub alapítójáról, Joan Gamperről nevezték el. A Barcelona külvárosában, Sant Joand Despíben található létesítmény 2006 óta az ifjúsági edzések és mérkőzések otthona, a felnőtt labdarúgó-együttes 2009 óta készül ott. Egyebek közt öt természetes, illetve négy műgyepes labdarúgópálya található ott, továbbá egy-egy nézőtérrel ellátott kosárlabda-, kézilabda- és teremlabdarúgó-pálya. A La Masia utánpótlásközpont is itt található, melyben olyan legendás labdarúgókat neveltek itt ki, mint Xavi Hernandez, Josep Guardiola, Carles Puyol vagy az ötszörös aranylabdás Lionel Messi.
szóljon hozzá!