Őseink fegyverével tanítanak vívni

Szablyavívó-képzés indul Csíkszeredában a Székelyföldi Magyar Szablyavívó Iskola keretein belül. A február 21-én kezdődő foglalkozásról, a vívásról és a szablyavívó iskoláról Imreh-Marton István, az iskola alapítója mesélt.

Gerczuj Tímea

2017. február 16., 09:502017. február 16., 09:50

A székelyföldi egyesület a Magyar Szablyavívó Iskola részeként alakult meg 2015-ben – a magyar iskola 2012-ben jött létre – és a számos anyaországi kirendeltség mellett többek között ma már Lengyelországban, Angliában, Litvániában és Máltán is zajlik oktatás.

Történelemóra és bemutató

Csíkszeredában az első alkalommal egy vetítéssel egybekötött rendhagyó történelemórát tartanak, amelyen bemutatják a magyar szablya történetét, amely „az egyik olyan tárgy, amely a honfoglalás korától napjainkig végigkísérte a történelmet” – közölte Imreh-Marton István.

„Bár a történelem során sokáig halálbüntetés járt nemcsak a forgatásáért, hanem sokszor a birtoklásáért is, mégis fenn tudott maradni ez a fegyver” – folyatta az alapító. Jövő kedden a József Attila Általános Iskolában 18 órától kezdődik történelemóra, miután nyílt edzést is tartanak, ahol az érdeklődők nemcsak betekintést nyerhetnek a hagyományőrző harcművészeti ágazat rejtelmeibe, hanem ki is próbálhatják azt.

Elsődleges cél a hagyományőrzés

Az egyesület vezetője szerint a tevékenység elsődleges célja a hagyományőrzés. „Bár van hasonlóság a sportvívás és a szablyavívás között, mi nem sportvívókat képzünk, hanem inkább hagyományőrző jelleggel űzzük a vívást. Az órák során megismertetjük a résztvevőkkel azokat a mozdulatokat, amelyeket bizonyíthatóan több száz évvel ezelőtt az őseink is használtak a vívás során. Maga a sporteszköz is különbözik a sportvívásban használt kardtól. Ebben az esetben klasszikus, széles pengéjű szablyáról beszélünk” – summázta. Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy az edzéseken használt fegyverek nem élesek, tehát nem sérülésveszélyesek. „Ezek fából készült, gumival borított gyakoroló fegyverek. A kezdők kizárólag ezeket használják. Az oktatóknak és a haladóknak van acél fegyverük, viszont ezek sem élesek” – hangsúlyozta.

A hagyományőrző szerep mellett azonban a kitartó érdeklődőknek lehetőségük van a továbbképzésre is. „Az iskolának van kilenc tanuló és tíz mesterfokozata, de az elsődleges célunk az, hogy a résztvevők megtanuljanak szakszerűen és szépen vívni, valamint hogy jól érezzék magukat” – emelte ki Imreh-Marton István. A szervezők nemtől és kortól függetlenül várják az érdeklődőket.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei