A sportágnak szentelte életét

Gagyi Pétert Marosvásárhely minden idők legeredményesebb motorkerékpárosaként tartják számon, aki több évtizedes pályafutása alatt rengeteg tapasztalatot szerzett, illetve számos országos és nemzetközi versenyen elért kiemelkedő eredménnyel büszkélkedhet. A 43 éves sportemberrel eddigi sikeres pályafutásáról, a sportágról és annak nehézségeiről, valamint idei terveiről beszélgettünk. 

Horváth Bálint Ottó

2016. január 18., 17:332016. január 18., 17:33

2016. január 18., 18:002016. január 18., 18:00

– Mikor kezdett el versenyszerűen motorozni?

– Tíz éves koromban, ettől a korosztálytól lehetett versenyre jelentkezni. 1983-ban volt az első országos bajnokság, amelyen részt vettem, és egyből sikerült megnyernem. Hosszú ideig motokrossz-versenyeken indultam, majd váltottam gyorsaságira, szupermotorra, enduróra, és ezeken a bajnokságokon mind győztem. Egyedüli versenyző vagyok az országban – világszinten nagyon kevesen vannak –, aki minden szakágban – motokrossz, enduro, endurokrossz, szupermoto, szuperbike, szupersport –, aszfalton és terepen egyaránt diadalmaskodtam.

– Miken múlik a siker ebben a sportágban?

– Mivel technikai és összetett sportról van szó, sok minden függ a motortól, de javarészt a pilótától. Talán a világ legszebb sportága, amelyben fizikai, kémiai és biológiai ismeretekkel kell rendelkezni. Például egy versenypálya talajáról meg tudom mondani, hogy milyen és hány fokos gumik szükségesek. A tehetség nem elegendő ahhoz, hogy világszínvonalon sikereket lehessen elérni, hiszen emellett bőséges anyagi forrás is szükséges.

– Hogyan kell felkészülni a versenyekre? Mennyibe kerül a motorbicikli karbantartása?

– Naponta kell edzeni, az év elejétől a végéig ahhoz, hogy kiváló eredményeket tudj elérni. Ez nem mindig valósítható meg, hiszen a felkészüléshez megfelelő anyagi háttérre van szükség. Például egy szett gumi, amellyel félóra, negyven perc alatt elkoptatsz, kétszáz euróba kerül, és ezt az edzést naponta legalább még egy alkalommal meg kellene ismételni. Ezt saját tőkéből majdnem lehetetlen finanszírozni. Körülbelül tízezer euróba kerül egy motorbicikli, amelynek karbantartására folyamatosan költeni kell, akár több tízezer eurót is. Minél többet költesz rá, annál nagyobb esélyed van sikeresnek lenni. A bajnokságban ötven-hatvanezer eurós motorokkal versenyeznek. Aszerint veszek részt a megmérettetéseken, hogy mennyi pénzem van, és az év elején kiszámolom, hogy mire mennyit tudok költeni. Ennek függvényében tervezek. Ahhoz, hogy az elejétől a végéig teljesíts egy országos bajnokságot, évi húsz-huszonötezer euróra van szükséged. Persze ez sok mindentől függ, például attól, hogy a motort a futamokon megőrzöd épen vagy nem. Kizárólag saját költségvetésből veszek részt a versenyeken. Nem tudtam támogatókat magam mellé állítani, így ezen a téren nem pártolt mellém a szerencse. A pályafutásomat meghatározza az, hogy szponzor nélkül versenyzem.

– Tavaly segítőként részt vett a Dakar Ralin, és idén azt tervezte, hogy versenyzőként indul. Miért nem sikerült kijutni Argentínába?  

– Igen, tavaly év közben összeállítottuk a tervet. Azért nem tudtam kijutni, mert az a versenyző (Marcel Butuza, brassói üzletember – szerk. megj.), akinek tavaly a csapatában voltam, és segítettem, idén nem indult. Ahhoz, hogy elindulj a Dakaron, százezer eurós költségvetés szükséges. Nem hiszem, hogy ezért az összegért megérte volna az ötvenedik hely környékén versenyezni. Nagyszerű érzés volt, amikor tavaly ott voltam a Dakaron, sok új dologgal találkoztam. Erről napokat lehetne mesélni, minden percben történik valami olyasmi, mely egy életre szóló élményt jelent. Nem ragadott meg annyira a szépsége, mint a nehézsége. Azok, akik teljesítik ezt a versenyt, igazi hősök: pilóták, szerelők és segítők. Például motorbiciklivel naponta hét-nyolcszáz kilométert kell megtenni, és mindezt két héten át. Marosvásárhelyről Konstancára aszfalton eljutni nehéz, nemhogy a sivatagban száguldozni időmérőkön, árkon-bokron keresztül. Nem is lehet elképzelni, hogy milyen megpróbáltatásokkal kell szembenézni.  

– Milyen tervekkel vágott neki ennek az évnek?

– Motivációt jelent számomra, hogy Isten segítségével idén megszületik a fiam. Kizárólag a magyar bajnokságban indulok, a román versenysorozatot teljesen feladom, mivel nem szeretem azt a közösséget, amelyben a résztvevők semmilyen cél nélkül motoroznak. Január 20-tól kezdem el az edzéseket, majd március végén lesz az első futam. Új motorral vágok neki a sorozatnak. Remélem, teljesíteni tudom az egész bajnoki évadot. Sok minden függ az egészségemtől, ebben a korban nem tudok minden nap edzeni. A bajnokság kilenc futamból áll, amely számomra nagy megpróbáltatást jelent fizikailag és anyagilag egyaránt. Remélem, hogy balesetmentesen végigcsinálom, mert sérülés esetén nagyon nehéz felépülnöm.

– Helyi szinten mennyire elterjedt a motorversenyzés?  

– Tehetségek mindig vannak, de nincs utánpótlás-nevelés. A város szegénysége miatt majdnem lehetetlen űzni ezt a sportágat. Sok fiatal szülői segítséggel elkezd motorozni, de előbb-utóbb belefáradnak. Számukra nehéz, hogy egy országos bajnokságot végigteljesítsenek, az Európa-bajnoki részvétel pedig lehetetlen.

Gagyi Péter eredményei
Több mint harminc éves pályafutása során húsz egyéni országos bajnokságot nyert, és többek között sportmesteri címet szerzett. A tavalyi bajnokságot a Bukaresti CSM színeiben nyerte a veterán kategóriában. Több Európa-bajnokságon vett részt, a legjobb eredményt 2006-ban érte el, amikor összetettben a második helyen végzett, és emellett két különböző évben ötödik lett. Világbajnoki futamokon is indult, ahol nem tudott bekerülni a legjobb húsz közé.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei