Rédai Attila

Rédai Attila

Záróra

2016. április 29., 11:322016. április 29., 11:32

2016. április 29., 12:272016. április 29., 12:27

Nekünk, akiknek a Facebook előtti időkben volt már iWiWünk, nem okozott akkora megrázkódtatást a még mindig szemtelenül fiatal amerikai kölyök, Mark Zuckerberg alapította amerikai közösségi oldal környékünkön úgy 2009-re tehető elterjedése. Tudtuk már, mi fán terem a virtuális közösségi háló, megszoktuk, hogy ismerőseinket hamarább érjük el az interneten, mint esetleg telefonon. Az iWiW elődje (WiW) 2002. április 14-én kezdte el működését, 2010-ig volt egyeduralkodó a magyar internetezők körében.

A globális hatalommá fejlődött Facebook közösségi oldal azonban nem csak a jó kis magyar Iwiwünk eltüntetéséért felelős (az oldal 2014. június 30-án megszűnt). Amit akkoriban még nem láthattunk előre, hogy mennyire drámaian megváltoztatja a médiafogyasztási szokásokat, s ezáltal átalakítja a sajtó szerkezetét. S jelenleg nem tudjuk azt kijelenteni, hogy ezek a változások összességében pozitívak lettek volna.

Elég kinyitni ma a Facebookot, s még a legtudatosabb fogyasztót is ellepik a jó esetben csupán haszontalan, de sokszor már inkább káros, félrevezető, propagandisztikus, valótlan információk. Mivel a Facebook lerövidítette a tartalom előállítója és fogyasztója közötti távolságot, soha korábban nem tapasztalt módon kiszolgáltatta a médiafogyasztót az új eszközt rosszindulatúan kihasználni szándékozók előtt. Így történhet meg, hogy napjaink átlagos székelyföldi háztartásába sokkal több orosz propaganda folyik be, mint bármikor a szovjet vezérlésű kommunista éra idején. Amíg a kommunizmusban a polgárok sokkal dörzsöltebb médiafogyasztóknak számítottak, s jól el tudták választani a propagandát a valóságtól, manapság már sokkal nehezebb a dolguk, s legtöbbször nem is járnak sikerrel. A klasszikus értelemben vett sajtó – amelyikben szerkesztőségek tisztességes szakmai szempontok és szabályok szerint állítják elő a tartalmat – egyre kisebb szeletet tudhat magáénak a médiatortából, ebből következően egyre kevesebb forrás is áll rendelkezésére ahhoz, hogy elvégezze társadalmilag is oly fontosnak számító feladatát: a valóság megbízható feltérképezését.

Persze mindezért nem feltétlenül Mark Zuckerberg a hibás: ha nem a Facebook terjedt volna el, bizonyára lett volna valami más. A helyzetet tulajdonképpen a 21. század új tömegkommunikációs eszköze, az internet idézte elő, amely a világtörténelem folyamán először tényleg demokratikussá tette a nyilvánosságot. Bele tud már szólni a közéletbe az is, aki esetleg nem képes két szót leírni helyesen egyetlen nyelven sem. Korábban a közéleti nyilvánosságban való részvételhez nem csak az írástudás készségének elsajátítása volt kizáró jellegű: a vitának szabályai voltak, amelyeket ha nem tartottál be, akkor nem tudtad érvényesíteni szempontodat. Ilyen szabály volt az például, hogy érvekkel, tényekkel kell alátámasztani a mondanivalódat.

Mivel ma a nyilvánosságot – túlzás nélkül – a sokszor agresszív, félanalfabéta Facebook-felhasználók alakítják, a nyilvánosság előtt megjelenő viták színvonala is hozzájuk alkalmazkodik. S ne gondoljuk, hogy mindez csak a virtuális világ szintjén szedi az áldozatait. Fájó következményeit ott tapasztaljuk nap mint nap a való világban: például a székelyföldi településeink választási opciói és kampánybotrányai között.

Mert miközben dörögnek a kampányágyúk, a pálya szélére küldött, éheztetett sajtó – ha nem éppen agitál – apátiával szemléli az eseményeket. Nem kutat fel titkokat, nem mutat rá jelenségekre, nem tár fel gazemberségeket. Mintha direkt hagyná, hogy hülyék nyerjenek a hülyék ellen, akik majd jól elhülyítik a többi hülyét.

Van persze néhány üdítő kivétel, de ezek sokkal kevésbé olvasottak, mint a legújabb rákellenes vitaminról szóló cikkek.

Záróra van, fiúk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.