Bálint Zsombor
2010. március 04., 16:302010. március 04., 16:30
2010. március 04., 17:242010. március 04., 17:24
Fotó: Boda L. Gergely
Nem így az egy időzónával keletebbre fekvő fővárosban, a Dâmboviţa partján, ahol az RMDSZ-es egészségügyi miniszter melegítette fel az ötletet nyugati példákra hivatkozva, ahol kiválóan bevált ez a módszer. S láss csudát: az ellenzéki hangok – ha vannak – alig hallatják magukat, a közvélemény pedig csendes beletörődéssel veszi tudomásul, hogy egy újabb terhet akasztott a kormányzat az állampolgárok nyakába – azaz semmi szokatlan nem történt.
Tény, hogy a romániai egészségügy iszonyú finanszírozási gödörbe került, naponta hallani omladozó kórházakról, a sarki patikába gyógyszerért küldött betegekről, s maga a Vásárhelyi Hírlap is foglalkozott olyan esettel, amikor a pácienstől levett vérmintát magával a beteggel küldték el maxi taxival (kincstári köpenyben) a város másik végében található laboratóriumba kielemzésre. Tény, hogy minden lej segít egy kicsivel jobb minőség biztosításában. Ám vajon az a családorvosnál fizetendő öt (a szakorvosnál ki tudja mennyi) lej, ténylegesen a beteg, vagy pontosabban fogalmazva a társadalom egészségi állapotának javítását szolgálja-e?
A családorvos, s általában az orvosok leterheltségének szempontjából mindenképpen pozitív változásra lehet számítani.
„A ténylegesen beteg pácienseknek nem hiszem, hogy jelentős összeget jelentene a vizitdíj – mondta egyikük –, megszabadulnánk viszont azoktól, akik minden második nap a rendelőben vannak, s ha azt mondják, hogy itt vagy ott fáj, én nem állíthatom az ellenkezőjét.” Márpedig ez azt jelentené, hogy az orvosnak több ideje lenne azokkal foglalkozni, akik valóban rászorulnak.
De vajon tényleg olyan kevés-e a vizitdíjra megszabott összeg? Sokaknak minden bizonnyal igen. Nagyon sokan vannak azonban, akik inkább lábon kihordják a betegségeket (s vállalják a sokszor krónikussá váló szövődmények kialakulását), mert számukra az az öt-tíz lej kenyeret jelent önmaguk és családjuk számára. Mint ahogy már jelenleg is tapasztalható, hogy a gyógyszermaffia árai miatt egyre többen vannak, akik már ki sem váltják a felírt recepteket.
Másrészt, ha a családorvosok „betegnormájának” a növelése – mint ahogy hallatszik – is beletartozik a pakliba, akkor ott vagyunk, ahol korábban: nem csökken a zsúfoltság, azonban most már fizetni is fog kelleni érte.
Ha pedig továbbra is csak a hónap első napjaiban lehet majd díjtalanul elvégeztetni a laboratóriumi vizsgálatokat, s az év vége felé (márpedig az idén már nem lesznek választások!) ismét elfogy a gyógyszerek ártámogatására szánt keret, s a méregdrága (nem hiába a magyar nyelvben kialakult szókapcsolat, hisz a gyógyszer nagy adagban méreg) szerekért teljes árat kérnek majd a patikákban, akkor a vizitdíj mellett egyéb anyagi források után kell majd nézni. A potenciális páciensek zsebében – már most szólunk – többet ne kutakodjanak, hisz az már régen üres.
Ha már alig áll a lábán, azt az ötlejest még előkaparja valamelyik zugból, no de annál többet…
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!