Csinta Samu
2010. január 25., 08:322010. január 25., 08:32
A megyei tanfelügyelőségek felszámolását tartja – és javasolta – a Kovászna megyei tanügyi szakszervezet az egyik lehetséges útnak-módnak ahhoz, hogy megakadályozzák az oktatásban dolgozók létszámának tömeges csökkentését.
A kezdeményezés meredek, ezért egyelőre nem sok perspektívával kecsegtet, ám alkalmas arra, hogy általános értelemben további kérdéseket vessen fel. A román közvélemény előtt mostanában az autonómia szalonképes formájaként „promózott” decentralizálást ugyanis a központosítás megszüntetésének elméletileg legfőbb haszonélvezői – a megyei és helyi tanácsok – egyelőre alig kezelik többként, mint a különböző pénzlehívási technikák gyűjtőszavát. Miközben elegánsan eltekintenek attól, hogy a jelenlegi adminisztratív-hatalmi struktúrákat éppen a regnáló, súlyából csak kényszerű morzsákat engedő központi hatalom hozta létre, és tartja életben.
A decentralizáció ugyanis mindenekelőtt éppen a fennálló adminisztratív rendszer – a megyei struktúrák – felszámolását, illetve új alapokra helyezését feltételezi. Egy új, történelmi-gazdasági azonosságon alapuló regionális rendszer pedig teljes mértékben felülírja a jelenlegi megyei szerkezeteket – legyen az fejlesztési stratégia, vagy az adminisztratív-végrehajtó állomány létszáma, annak minden költségvetési vonzatával, hogy az elméleti síkról a kézzelfoghatóbb anyagiak világába lépjünk.
Nincs kétségem felőle, hogy ma még a modern kori politikai inkvizíció minden átkát magára vonja az, aki ezen struktúrák átírásának szükségességéről és sürgősségéről vizionál. Hogy az egység ideálja a románság lelkében él – amint azt Traian Băsescu jelentette ki a román fejedelemségek egyesülésének évfordulóján –, azon sem csodálkozni, sem hőbörögni nem érdemes. Ennek tudomásul vétele mellett sokkal inkább azon kellene dolgozni, hogy minél alaposabban előkészítsük a saját távlati érdekeinket szolgáló nagyszabású stratégiai változásokat.
Hogy fájni fog? Hát persze, elsősorban annak a klientúrának, amely a jelenlegi rendszerben él és azt élteti. És amely ma még közvetlen sértésként kezeli, ha valaki megkérdőjelezi létét, létjogosultságát.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!