Oláh-Gál Elvira
2016. január 18., 13:082016. január 18., 13:08
Tudományos címekkel felruházott egyetemi oktatók kórusa nyilatkozik a televízió képernyőjén. Többszólamban ítélkeznek a börtönírók felett, felháborodásuknak adnak hangot, amiért több mint 400 „tudományos” munka született a rácsok mögött, biztosan állítják, hogy megannyi nélkülözi a tudományosságot, álszent meglepődéssel ismerik be, hogy kollégáik ajánlásával születtek az említett munkák, és szankciókat jelentenek be az érintett szaktekintélyek számára. A szankciókat le is zárhatjuk a „vom lua măsuri”, értsd „intézkedünk” címszóval.
Nézem a tudományos címekkel illetett egyetemi vezetőket, és semmivel nem látom meggyőzőbbnek, mint a börtönirodalom legtermékenyebb képviselőit. Nem tűnnek sem intelligensebbnek, sem tapasztaltabbaknak, sem rokonszenvesebbnek. Ellenkezőleg, ott bujkál bennem a kérdés, vajon ez hol szerezte a diplomáját, milyen tudományos munkássága van, milyen témából írta doktori értekezését, és abból mennyi az illető hozzájárulása? Mert a román „akadémiai szféra” járatta le a román tudományosságot, nem a börtönirodalom. Az arány körülbelül ugyanaz: a börtönben írt 400 munkából bizonyára van legalább négy, ami valóban üti a mércét, mint ahogy a tudományos értekezések, egyetemi dolgozatok, doktori disszertációk, konferenciákon tartott előadások és ezekből született tanulmánykötetek sokezres tömegéből szintúgy, lehet egyszázaléknyi érték.
Andrei Pleșu író, filozófus, amikor arra szólította fel az „akadémiai szféra” jeleseit, hogy – tiltakozásul a plágiumbotrányok miatt – mondjanak le a doktori címről, kijelentette: a romániai plágium teljesítményszintjének a csúcsa az a miniszteri kijelentés, miszerint „nem vétkesek a plagizálók, mert akkor követték el a másolást, amikor még az idézőjelek használatáról nem rendelkezett jogszabály”. Tudományos érv, nemde? A börtönírók is nyernek könyvenként egy hónapot, elvégre a könyv megjelent, hol itt a különbség? Ahol az idézőjel-használathoz törvény kell, ahol diplomákat gyártanak, ahol plagizálnak nyakra-főre, ahol valós tudományos teljesítmény nélkül kúsznak fel az egyetemi oktatói ranglistán, ott ne ítélkezzenek kórusban, csak azért mert a nyájszellem megköveteli, hanem fogadják el, hogy a világnak ezen szegletében az erkölcsi parancs a „se descurcă”, magyarul talán „ügyeskedés”! Mert mindig lesz, aki kiügyeskedi magának a lehetőséget tudományban, politikában, az üzletben a sorállásnál, és – miért ne?! – a rácsok mögött, ha szabadulási esélyéről van szó.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!