Rédai Attila
2016. augusztus 19., 11:292016. augusztus 19., 11:29
Székelyföld gazdasági felemelkedésének egyik kulcsa a turizmus kellene legyen – mondják a felmérések, a különböző szakvélemények. Tudjuk: környezeti, földrajzi adottságai, illetve a fejlett mezőgazdaság és ipar hiánya erre predesztinálja ezt a régiót. Idén nyáron mintha minden korábbinál több volna a vidéken a turista – belföldi, azaz Románia más vidékeiről érkező és külföldi, többnyire magyarországi. A hivatalos statisztikák majd megerősítik vagy megcáfolják ezt a benyomást, amely Székelyföld különböző vidékein járva éri az embert. Amit viszont a különböző turisztikai szempontból felkapott helyeken látunk, ahhoz nem statisztika kell. S nem is olyan állapotok ezek, amelyekre különösebben büszkék lehetnek a székelyföldi vendéglátósok.
Székelyföldön élő polgárként nem mindig szembesülünk néhány kellemetlen evidenciával, de előfordul – velem talán az átlagosnál picit még többször is –, hogy külföldről érkező vendégeket kalauzolunk körbe a vidéken. S mivel az elmúlt években volt alkalom megtapasztalni azt is, hogy a világ más tájain mit értenek vendéglátás, turizmus alatt, van némi összehasonlítási alap. S ami Székelyföldön manapság tapasztalható, az még távol áll az elfogadhatótól.
Talán meglepőnek tűnik manapság, de sok még a régióban a nívón aluli szálláshely. Tusványosozó, vagyis a Bálványosi Nyári Szabadegyetemről és Diáktáborról gyakrabban tudósító kollégák az elmondhatói, hogy mennyi lepattant, borzalmas „panzió”, „vendégház” van például Tusnádfürdőn, olyan helyek, ahol a tisztaság, felszereltség is hagy kívánnivalót maga után, a vendéglátást pedig vagy a családlátogatással tévesztik össze, vagy azt gondolják, hogy a vendég egyedüli dolga, hogy fizessen, s azon kívül pedig nehogy panaszkodni merészeljen. Olyan kollégám is van, akit szó szerint ki kellett menekíteni egy tusnádfürdői szállásról, mivel az igencsak ittas tulaj életveszélyesen megfenyegette. Az éttermek, vendéglők, pizzázók stb. között is túl gyakran találni olyat, ahol vagy az abrosz, az evőeszközök piszkosak, vagy a kiszolgálásra kell túl sokat várni, a személyzet undok, a kaja borzalmas, a vendéget a kéretlen, aranyárban számolt kenyérkosárral, tejföllel, csipőspaprikával átverik. S még lehetne sorolni.
És mi a helyzet a látnivalókkal? Elszomorító látni például a Nyerges-tetői emlékműnél a pihenő összetört, gondozatlan padjait, a gazt, vagy a Szent Anna-tónál azt, hogy az igencsak borsos parkolási díj mellé nem jár civilizált vécézési lehetőség. Ha már a turisták tömegeit hagyja piknikezni a tó partján a csíklázárfalvi közbirtokosság, a minősíthetetlen állapotban levő pottyantós vécénél azért többet kellene számukra biztosítani, főleg, hogy látva a budi állapotát, a legtöbb turista az erdőt választja mindenféle dolgainak elvégzéséhez, onnan pedig csak a tóba mossa a végterméket az eső.
Azt se gondolná az ember, hogy a turista nem mehet múzeumba hétvégente, csak ebéd előtt. Ebben a helyzetben van, aki például Marosvásárhelyre, Székelyudvarhelyre, Sepsiszentgyörgyre látogat: szombatonként, vasárnaponként délután egykor-kettőkor zárnak az intézmények, egyedül Gyergyószentmiklóson és Csíkszeredában van több esélye a tárlatokat megnézni a potenciális turistáknak, ahol így nyári időszakban ötig, illetve hatig lehet hétvégén is múzeumozni. Igaz, Gyergyóban a téli időszakban már csak előzetes egyeztetés után kereshető fel szombaton vagy vasárnap a Tarisznyás Márton Múzeum.
Szóval: a környezeti, földrajzi adottságok meglehetnek ugyan ahhoz, hogy Székelyföld turistaparadicsommá váljon, de az emberiek jócskán sántítanak. Talán nem ártana, ha a hangzatos szavak, a sok egyeztetés és hiábavaló stratégiák összeállítása helyett egy működő minőségbiztosítási rendszert léptetnének életbe az illetékesek, ellenkező esetben hiába a kedvező globális konstelláció, a terrorizmus fokozott veszélye miatt biztonságosabb célpontokat választó turistatömeg, az itteni állapotokat látva egyszeri vendég lesz a Székelyföldet felkereső utazók többsége.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!