Bálint Zsombor

Bálint Zsombor

Ország és állam

2009. december 11., 13:272009. december 11., 13:27

2009. december 13., 18:402009. december 13., 18:40

•  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Fotó: Boda L. Gergely

Amióta kiderült, hogy Herta Müller, Temesváron született német írónő kapja az irodalmi Nobel-díjat, azóta van a román társadalom vele kapcsolatban tudathasadásos állapotban. Miközben nagyon szeretnék, ha a díj Románia érdeme lenne (mint ahogy bizonyos tekintetben az is, hisz a diktatúra emléke Müller számára kiapadhatatlan ihletforrás), nem, vagy csak nagyon nehezen tudják elfogadni, hogy az írónő nem hagy fel a romániai társadalom kritikájával. Nem tud, de nem is akar eltekinteni attól, hogy az 1989-es fordulat csupán egy társadalmi rendet döntött meg, az ebben nevelkedett uralkodó réteg gondolkodásmódját átmentette a jelenkorba is. S ezt aligha kell magyarázni nekünk, akik ezt ma is állandó jelleggel a bőrünkön érezzük.

Csakhogy a közvélemény-formáló román vezető réteg számára ez olyan kényelmetlen észrevétel, aminek a galuskáját nehezen tudják lenyelni. Így folyton arról faggatják – s tették a Nobel-díj e heti átvétele előtt is – a mai romániai valóságot is élesen kritizáló írónőt (hogy csak a Marosvásárhelyre tervezett tömeggyilkos tábornok, Şefan Guşă szobra elleni állásfoglalását említsük), hogy mégis – mintha saját szülőföldje ellen beszélne – tud-e mondani valami pozitívat is Romániáról.

„Igen – mondta Herta Müller – nagyon sok szépet tudok mondani az országról, de nem az államról” – hangzott az elgondolkodtató megállapítás.

S nem lehet nem egyetérteni vele. Mert az ország mi vagyunk, az állam pedig aki megregulázza szabadságvágyunkat. Az ország a Hargita csúcsa, a szovátai Medve-tó, a bözödújfalusi templom árva tornya, az állam, amely utóbbi elárasztását elrendelte. Az ország az egyszerű szavazópolgár, az állam amely hazugságokkal, csalással semmibe veszi az akaratát, az ország az értékteremtő ember, az állam, amely a hasznot lefölözi, az ország az adófizető, az állam, amely a befizetett adót elherdálja, az ország a nép, az állam a nyakába ültetett élősködő.

Herta Müller, miután Romániához fűződő viszonyáról faggatják, értelemszerűen a román nép és nyelv értékeit emeli ki azzal a titkosszolgálati állammal szemben, amely húsz évvel a temesvári események után is képes masszív választási csalások véghezvitelére. Egy Nobel-díj presztízse áll a szavai mögött. Talál-e valaha Romániában hallgató fülekre?

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.