P. Buzogány Árpád
2015. október 30., 13:592015. október 30., 13:59
Jelképek között élünk. A nap, hold, a csillagok is jelképek, legalábbis nekünk. Az ágaskodó oroszlán a bátorságé, a fegyver a vitézségé, a búzakalász a bőségé. Elég, ha a régi címereket vesszük szemügyre, kiderül, hogy a rajtuk ábrázolt tárgyak, élőlények mind-mind jelképek. Vagy mesterségeké, vagy jellembeli tulajdonságoké. Legtöbbjükhöz tartozik is valamilyen történet. Tehát egész történeteket sűrítenek egyetlen képi ábrázolásba.
A szó magyar alakja is beszédes, mert értjük benne az összetételi tagok jelentését (a jel, jelzés képi megjelenítését). A jel, az ábrázolás képi megformálása, ábrázolhatósága fontos. Tulajdonképpen az írás elterjedése előtti idők látható és értelmezhető jeleiről van szó. Ez még manapság sem másodrendű. A kenyérüzlet cégtáblájára kenyeret és kiflit vagy perecet festenek, a szállítási cég logójába, mai jelképébe jármű képe kerül, hogy a tájékozódó ember könnyebben eligazodhasson. Mert a cégtáblák, logók kisebb-nagyobb, esetleg cirádás betűit bizonyos távolságról nem olvashatjuk el, ám a kép könnyebben szemünkbe tűnik.
Cselekedetek is lehetnek jelképesek. Például az első barázda húzása szántáskor a földműves ember egész munkáját jelképezi, a felfedezők partra szállása, illetve első megtett lépéseik az addig ismeretlen földterületen, szigeten a birtokba vételre utalnak. Mondják, manapság is szükség van a jelképes tettekre, és jelképiségük éppen a közösség számára fontos. Összetartozásuk érzését erősítheti. Ilyen jelképes tett volt nemrégiben a nagy menetelés, akárcsak a napokban megszervezett esemény: Székelyföld határainak esti kivilágítása. Tették ezt az autonómiatörekvések jegyében. Hogy világosan megmutassák: meddig tart annak a területnek a határa, amelynek lakói viszonylagos függetlenséget óhajtanak.
Ha nem fordul borúsra az idő, ennek a nagy kivilágításnak az is haszna lett volna, hogy légi felvételen rögzítsék a kivilágított terület képét. Jelkép lehetett volna ez is, ám így, a kép nélkül talán csak jelként marad meg az emlékezetben.
Székelyföld határtelepülései voltak a kijelölt pontok, települések, ahol tüzeket gyújtottak, illetve fényszórókkal világítottak. Valahonnan nagyon fentről nézve ezekből a pontokból rajzolódott volna ki a valóságos, nem jelképes térkép. Akik részt vettek a ki- és megvilágításban, azzal a meggyőződéssel tették, hogy településük révén részei a székelyföldi határvidéknek, annak a területnek, amelyet századokon át védtek őseink, és őrtüzeikkel jelezték a környéknek, ha veszély közeledett. És részei annak a népességnek, a székelységnek, amely ma is lakja ezt a vidéket.
Az összetartozás-tudat jelképes megerősítése volt részben a cél, nem mellékesen pedig felhívni a figyelmet, elsősorban a másokét, az ország lakosságáét, hogy az itt élők valamit másként akarnak, szeretnének. Amit a politika nem tudott elérni, azt kívánták bevinni a többségi nemzetet alkotók tudatába: hogy itt él egy más nyelvű, kultúrájú és részben az övéktől eltérő világfelfogású lakosság, mely különös eszközt vesz igénybe céljai jelzésére. Mert elérésről korántsem beszélhetünk… Nem lekicsinyelhető tett, még akkor sem, ha a részvétel a vártnál, elvártnál, elképzeltnél alacsonyabb volt.
Egy kis szépséghiba azonban szemünkbe tűnt. Miért tettek tüzet, világítottak ott is, olyan helyeken, településeken, melyek nem határpontok? Például Székelykeresztúron… A dolog jelképiségébe ez zavaró képként került bele. Netán az rögzül az emberekben: más a határ, mint vesztes csaták után.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!