Rédai Attila
2016. szeptember 30., 13:342016. szeptember 30., 13:34
2016. szeptember 30., 15:152016. szeptember 30., 15:15
Mindig annak a híve voltam, hogy a szavazati joggal élni kell. Lehet voksolni így vagy úgy, erre vagy arra, de a lehetőséget arra, hogy beleszóljunk a dolgok alakulásába, nem szabad átengedni másnak.
Most is ezt mondom: függetlenül attól, hogy ki milyen szándékot sejt a háttérben, hogy mennyire undorodott meg a kampánytól, hogy relevánsnak vagy egyáltalán jónak tartja-e a feltett kérdést vagy sem, hogy szimpatizál-e a kormánnyal vagy sem, a kérdés ott az asztalon: válaszolni kell rá. Ha nem válaszolunk mi, akkor megválaszolja helyettünk más. Persze a távolmaradás is egy legitim politikai magatartás, ebben az esetben viszont a választópolgár felvállalja annak az ódiumát, hogy az ő sorsáról mások döntenek, a feje felett. Mégpedig olyan mások, akik elég keményvonalasok ahhoz, hogy ne hezitáljanak azon, hogy részt vesznek-e vagy sem, azok, akiket lehet mobilizálni azokkal az eszközökkel, amelyeket az elmúlt időszakban tapasztalni lehetett. A népszavazáson való részvétel ellenzőinek legnagyobb hibája, hogy miközben a demokrácia védelmezőiként tetszelegnek, a demokrácia egyik alapeszközét akarják hitelteleníteni: a nép közvetlen beleszólási lehetőségét a dolgok alakulásába.
Szavazni el kell menni, legfeljebb nem muszáj egyetérteni a népszavazást kezdeményező kormányzati állásponttal, mondom én. Sőt, ahhoz, hogy a referendumon feltett kérdésről egy valós és releváns társadalmi párbeszéd alakuljon ki, az igenek és a nemek csatájára lett volna szükség. Nem arról kellett volna beszélni, hogy mennyire indokolt vagy sem maga a népszavazási kezdeményezés: tetszik vagy sem, jogszerű volt, s a feltett kérdés is fontos. Ne mondja nekem senki azt, hogy a migráció kérdésköre ma Európában nem releváns. Hogy a kontinensre érkező bevándorlók millióinak kapcsán nem lehet feltenni egy kérdést egy európai ország állampolgárainak. Sőt, most, az utolsó héten a kormány kommunikációjában is fel lehet fedezni azokat az információkat, amelyek támaszt adnak ahhoz, hogy helyesen lehessen dönteni arról, hogy igennel vagy nemmel válaszoljon a polgár a feltett kérdésre. Azt mondják ugyanis a kormány képviselői: a népszavazáson nem a bevándorlók, hanem „Brüsszel” elleni választ adhat a magyar társadalom, a politikailag egyesült nemzet. S tényleg: a szavazólapokon szereplő kérdés valójában arról szól, hogy visszaállítsa-e Magyarország a szuverenitását egy olyan kérdésben, amelyben egyébként már részben feladta azt akkor, amikor csatlakozott az Európai Unióhoz. Az igennel tulajdonképpen azt mondod, hogy nem: maradjon minden a régiben, „Brüsszel” döntsön továbbra is erről. A nemmel azt mondod, hogy jobban szeretnéd, ha inkább az Országgyűlés határozna erről.
Ha erről szólt volna a társadalmi vita a kampány folyamán, akkor lehet, hogy mind okosabbak lennénk valamivel. Sajnos nem így történt, s ebben felelőssége van a vitában részt vevő mindkét oldalnak, illetve azoknak is, akik kivonták magukat belőle. Mert a kérdés ott volt az asztalon. Vasárnap(ig) már csak szavazni lehet róla.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!