Rédai Attila
2016. március 18., 11:052016. március 18., 11:05
Ez itt most nem egy kárörvendő írás. Sőt, kissé szomorú.
Igen, amúgy nem vagyok dohányos, és örvendek, hogy – ha kedvem tartja – bemehetek a vendéglátóipari egységekbe ezentúl anélkül, hogy a tüdőráktól kellene tartsak. Mert ugye a passzív dohányzás épp annyira káros, mint az aktív, ezt el ne feledjük. És tudod miért? Mert a legtöbb rákkeltő anyag nem is a dohányban, hanem a papírban van, tehát amíg téged védett valamennyire a cigi szűrője, a környezetedet nem védte semmi. S benne persze téged sem.
Azt mondod, jogod van azzal mérgezni magad, amivel akarod. Hát mit is mondjak erre. Oly sok helyen sántít ez az állítás. Van gyereked? Ő mit szól ehhez? Meg szoktad kérdezni a kocsmában, a vendéglőben a nem dohányosokat, hogy csatlakoznak-e ehhez a „jogodhoz”? Elnéztem ebédelés közben a minap még, ahogy – miközben kisiskolás gyerekek csoportja is étkezni volt a forgalmas vendéglőben – a mellettük levő asztaloknál mily bőszen füstöltek. Mert ehhez joguk volt ugyebár. Ahhoz volt joguk, hogy a nyolcéveseket mérgezzék? Nem hiszem. Ami tegnaptól történt, akárhogy is nézem, egy túl régóta várt normalitás. Hisz, ha bár egyszer gondolkodnál, s ne a függőség beszéljen belőled, akkor rájönnél, hogy valójában neked nem tiltották meg, hogy mérgezd magad, csak azt tiltották meg, hogy másokat is mérgezz. Nem tilos a dohányzás ezután sem, legfeljebb annyi változott, hogy ezentúl nem fogsz tudni kényelmesen cigizni, ki fog kelleni menjél a levegőre, ha mérgezni akarod magad. Micsoda áldozat.
S mi a helyzet az én jogommal? Nekem nem volt jogom este elmenni sörözni, borozni, csak annak a tudatában, hogy könnyezni fogok a füstödtől, s hazaérkezéskor bűzölhetek én is, mint egy trafik? Nem volt jogom nekem a tiszta levegőhöz, amikor egy asztaltársaságba kerültem veled?
S bár szomorú vagyok, látva dühödet, vélt sérelmedet, amivel tulajdonképpen kegyetlenségedet leplezed, azért megértelek. Közel húsz évig én is szívtam. Még kamaszként szoktam rá, mert az volt a menő. Borzasztóan erős státusszimbólum volt, nem kerülhetted ki, ha tartozni akartál valahová. Pedig az elején semmi kellemes nem volt benne. Úgy reagált a szervezeted, mint ahogy a méregre szokás: rosszul lettél tőle. Mégis legyőzted a természetet, hisz szuperember vagy. Kialakult a függőség. Mondom, megértelek: a nikotinfüggőség hagyján, az csak egy fiziológiai tünet. Az agyi berendezkedésben okozott változás az igazán szörnyű. Cigiszünettől cigiszünetig éltem, mondhatni: az életem cigiszünetek sorozata volt, kitöltve a köztük levő időt mindenféle „szükséges rosszakkal”, étkezéssel, alvással, munkával. A dohányzást az agy a boldogsággal azonosította. Micsoda irónia. Amikor erre rájöttem, akkor derült ki számomra, hogy mit is jelent valójában „a rabja lenni” egy függőségnek. Szó szerint kell érteni. Amikor most ebben a tevékenységedben korlátoznak, úgy érzed, a boldogsághoz való jogodhoz nyúltak hozzá. Megértem én ezt.
De hidd el: ez nem az igazi boldogság. Kereshetnéd azt máshol: a családodban, a jó borokban, a finom étkekben, utazásban. Vagy a szép nőkben/férfiakban, az igazi barátságban. Igen, ezentúl nem lehetsz boldog minden órában. Az óránkénti tíz perc cigiszünetben. De esetleg boldog lehetsz... tudod, úgy állandóan. Mert boldog életet élsz, függőségmenteset. S akkor esetleg velem is találkozhatsz a kocsmában, egy pohár jó bor mellett, s mindezt jól megbeszélhetjük. Mit szólsz, megpróbáljuk?
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!