2009. november 16., 08:062009. november 16., 08:06
Meredek dolog a helyi rivalizálás, nyilvánuljon az meg kultúra, sport, politika vagy civil ügyek területén. Bármilyen tevékenység egy közösség – pláne egy kisebb közösség – véges erejét, tehetségét, potenciálját veszi igénybe, s ha ez a tevékenység valamilyen módon a versenyszférába költözik, óhatatlanul önző érdekek-szempontok kerülnek előtérbe. Egy város kórusélete például nem ritkán osztódással szélesedik, mert egy mégolyan kedvtelésből művelt kulturális tevékenység esetében is óhatatlanul akadnak sértett. frusztrált emberek. Egy részük otthon nyalogatja a sebeit, másik fele csakazértis új együttest alapít, amely aztán – jobb esetben fű alatt – hirdeti a maga magasabb emberi-művészeti színvonalát. Civil szervezetek önzetlennek deklarált célkitűzések mentén esnek egymásnak, lobbiznak egymás ellen a pénzelosztó fórumoknál. A politika külön szót talán nem is érdemel, hiszen a hatalom megszerzéséről szól, az etikus hatalomszerzés fogalmánál képzavarosabb szóképződményt pedig keresve is alig lehetne találni. A sport, mint a közösségi élmény megélésének legalkalmasabb formája már régóta külön „köztársaság”, amelyben az emberi lényeg minden szélsősége – pozitív és negatív egyaránt – képes felszínre kerülni. Vérszerződések köttettek és öröknek hitt barátságok tépettek szét egy klub színeinek szolgálatában. Ifjú párok mondanak egymásnak örökre szánt igent a kedvenc csapat mérkőzésén. De főleg verekednek, esetenként pedig gyilkoltak is egy-egy, a szívbéli klubot érintő megjegyzésért. Kisváros, kisebb léptékek: Sepsiszentgyörgyön például másként működnek a dolgok. A jóval eredményesebb női kosárlabdacsapat, a Sepsi BC árnyékában meghúzódó teremlabdarúgó-együttes, a Sepsi FC joggal áhítozik a szeretettség napfényére. Az elvileg nagyobb népszerűségnek örvendő futball „termesített” változata viszont csak akkor remélheti a felzárkózást a népszerűségi listán, ha feltornássza magát az országos élvonalba. A nézettségi különbség ugyan nincs feltétlenül arányban a két csapat közötti költségvetés-különbséggel, mégis a huszonkettes csapdájának kisvárosi változatával állunk szembe: a kosarasokénál nagyságrendekkel kisebb költségvetéssel kellene végrehajtani a bravúrt. Lehetséges? Elméletileg legfeljebb, bár a jól célzott mozgósítás még a háromszékihez hasonló konzervatív közösségben is apróbb csodákra lenne képes. A sportot – a kultúrával egyetemben – felvilágosultabb helyeken már jó ideje a városmarketing legfontosabb eszközének tekintik. Már csak azt kellene felismerni, hogy ebben a műfajban is sokkal hatékonyabb lenne a több lábon állás. Nem utolsó sorban azért, hogy megteremtődjenek az alapkörülmények a közösségi élmény megélésének hatástöbbszörözésére.
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.