2016. április 08., 12:102016. április 08., 12:10
Rosario Crocetta – vagy szicíliai nyeven Rosariu Crucetta – egy tapodtat sem tehet meg hűséges testőrei nélkül. Ennek oka az, hogy Szicília régió elnöke élete ellen legalább háromszor kíséreltek meg merényletet. Először még 2003-ban, amikor egy vallási eseményen egy litván bérgyilkos próbálta eltenni láb alól, de a helyi csendőrök – a carabinierik – megakadályozták a merényletet. Crocetta éppen abban az évben lett szülővárosa, Gela polgármestere egy évvel azután, hogy 197 szavazattal elvesztette a választásokat. Kiderült azonban, hogy csalással: a helyi maffiavezér kiadta parancsba, hogy semmiképpen ne nyerhessen „ez a kommunista buzi”. Mert hát a történethez ez is hozzátartozik: Crocetta az olasz kommunisták mindenféle pártjaiban politizált, köztük olyanban is, amit betiltottak. S ja, nyíltan homoszexuális.
A 2003-as merényletkísérlet óta testőrök vigyáznak rá, majd 2008-ban ismét meghiúsítottak a hatóságok egy, a meggyilkolására irányuló tervet, minek következtében még szorosabbá vonták körülötte a biztonsági gyűrűt. 2009-ben európai parlamenti képviselő lett belőle, így testőrökkel a nyakában járta öt éven át Brüsszelt és Strasbourgot. 2010-ben öt helyi maffiózót letartóztattak, akik szintén gyilkos terveket szövögettek ellene.
Ekkor készült az a német dokumentumfilm (Mafia, Parasit), amit nálunk a Digi 24 tűzött műsorra nemrég. Ebben az olaszokra jellemző, gesztikuláló hevességgel beszél a szabadságról: miért küzd ő a mindent behálózó alvilággal akár az élete árán is? Valahogy így: hiába, hogy élete minden percében ott van az árnyékában legalább három testőr, ő így érzi magát szabadnak. Ha hagyta volna, hogy behálózzák őt is, nem tehetne meg semmit abból, amit akarna, mások irányítanák életét.
Szicíliában a hivatalos statisztikák szerint nyolc férfiből egy a maffia tagja. Ehhez hozzá kell még adni az illető kiterjedt rokonságát, akik, ha nem is aktívan, de cinkos hallgatással segítik a szervezet működését.
A bűnszervezet manapság – bár a „jó régi” módszertől, a gyilkosságoktól sem riad vissza – azért már sokkal kifinomultabb módszerekkel operál. Például beválasztatja magát a parlamentbe, s törvénymódosításokkal gáncsolja a hatóságok munkáját. Nehezebbé, körülményesebbé teszi a lehallgatásokat, a nyomozást áthelyezi az ügyészségekről a rendőrségekre – márpedig lehallgatások nélkül nincsenek maffiaperek. Sőt, a dokumentumfilmben megállapítják: Olaszországban egyetlen maffiaper se volna, ha nem hallgatnák le a telefonokat. Mindegyiket.
A párhuzam Románia és Olaszország között mindig adja magát. Láthatjuk mi is, milyen törvénymódosításokkal érkeznek a tisztelt romániai képviselők és szenátorok. A nálunk korrupcióellenes harcnak nevezett antimaffia-háború vezéralakja, a DNA élére újabb három évre kinevezett Laura Codruța Kövesi elleni állítólagos titkosügynökös megfélemlítési akció pedig riasztó aktualitást ad a párhuzamnak.
De azért ne felejtsük el, hogy Románia még csak nem is Olaszország. Sajátos (magyar) szemszögünkből pedig azt is láthatjuk, hogy mennyire megalapozottak, milyen eszköztárt használnak adott esetekben a különböző DNA-eljárások. Arra volnék a leginkább kíváncsi, hogy melyek azok a „súlyos kormányzati korrupciós ügyek”, amelyekről egy volt Mossad-ügynököket foglalkoztató magánnyomozói iroda a főügyésznél „kémkedhetett”? S persze: ki volt a megrendelő?
Így folyik össze film és valóság, a La Piovra, azaz A polip és a James Bond-sorozat a hírekkel, Corrado Cattani karaktere a román DNA-vezérrel. Romániában azonban megszokhattuk, hogy az élet mindig érdekesebb, mint a fikció. Volt itt már nálunk például terrorista emberrablásos történet is, s bár a terrorista-emberrabló (Omár Hajszam) állítólag megkerült, s hosszú évek bujdosása után húsz évre rács mögé került, az ügyben a mai napig több a megválaszolatlan, mint a megválaszolt kérdés. Most, bár kémtörténethez nem méltó módon egész információáradat árasztotta el a nyilvánosságot az ügyről, attól tartok: a releváns válaszokat egyhamar nem fogjuk megtudni.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!