Bálint Zsombor
2009. december 25., 13:062009. december 25., 13:06
2009. december 25., 16:332009. december 25., 16:33
Fotó: Boda L. Gergely
A szociáldemokrata és liberális ellenzék persze prüszköl és lázadozik a felszínen, de valójában a mélyben örül annak, hogy van aki elvigye a rendkívül nehéznek ígérkező 2010-es évben a balhét. Mert hogy lesz amit elvinni, az egyszer százas!
Ilyen tekintetben rendkívül figyelemre méltó több meghatározó liberális vezető bejelentése, amely szerint nincs mit az RMDSZ szemére vetniük, amiért utóbbi alakulat hozzácsapódott a Boc-kormányhoz. Ez pedig kissé mélyebb olvasatban azt jelenti, gyakorlatilag a liberálisok küldték Băsescu karjaiba Markó Béláékat titkosan (vagy nem is annyira?) azt szuggerálva, hogy az RMDSZ veszíthet a legkevesebbet azzal, hogy kormányzati szerepet vállal, hiszen „stabil választóréteggel” rendelkezik, míg a liberális váltás a kampányban történtek után nagy valószínűséggel jelentős presztízsveszteséggel járna a számukra.
Hogy a magyar érdekképviselet vezetősége mennyire hallgatott az ajánlásra, illetve mennyire az ismét szétosztásra kerülő vezető pozíciók megszerzése érdekelte (nagyon nehéz ám hirtelen mit kezdeni több száz dekoncentrált intézmény állás nélkül maradt vezetőjével), az nehezen behatárolható. Abban azonban sajnos egészen biztosak lehetünk, hogy ama bizonyos „stabil választóréteg” újabb jelentős hányada ábrándult ki eme pálfordulás miatt a szervezetből, s ne legyen igazam, de ennek meg lesz még a böjtje is, nem csak magára az RMDSZ-re, de az egész erdélyi magyarságra nézve is.
Az átlagember ugyanis nem képes érzelmileg semlegesen politizálni, számára vagy az negatívum, hogy a szervezet hirtelen kiegyezett az alkotmány előírásait saját kénye és kedve szerint értelmezgető államelnökkel, vagy amennyiben már eleve nem vette számba az RMDSZ ajánlását az államelnöki szavazás második fordulójában, akkor ez a lépés csak megerősítheti a meggyőződését, hogy a szervezet nem méltó a bizalmára.
Furcsa egyébként, hogy éppen ezek a magyar szavazók, akik nélkül Băsescu nem kapta volna meg a második mandátumát, s akik gyakorlatilag az RMDSZ-t szankcionálták választásukkal, ők segítették most kormányra a magyar érdekképviseletet, sokkal nagyobb befolyással, mint a Johannis-kormányban bírt volna a szervezet.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.