Bálint Zsombor

Bálint Zsombor

Húsz év után is mérgez Marosvásárhely márciusa

2010. március 18., 11:252010. március 18., 11:25

2010. március 18., 12:132010. március 18., 12:13

•  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Fotó: Boda L. Gergely

Húsz évvel a marosvásárhelyi márciusi események után, a kerek évforduló kapcsán igencsak felerősödött az érdeklődés a történtek iránt. Nem csupán magyar részről, hiszen a bukaresti televízió is sugárzott stúdióbeszélgetést a témáról, s a román–magyar vegyes forgatócsoport által készített dokumentumfilmet is műsorra tűzték, amit mindenkinek érdemes volt megtekinteni, aki az együttélés problematikája érdekel, vagy egyszerűen nincs választása: olyan közösségbe rendelte a sors, amelynek a tagjai jelentős része más nyelvet beszél és más kultúrában nőtt fel.

Amikor e sorok megfogalmazódtak, Miholcsa Gyula kimerítő igényű filmes munkáját ebben a témában, amelyet a Duna Televízió fog sugározni, még nem volt alkalmam megtekinteni, bár nyilván néhány információ eljutott hozzám a tartalmáról. Aki ezt is megnézi, egészen biztosabb még tisztább képet kap majd a történések hátteréről. Bár minket, magyarokat, aligha érhet nagy meglepetés még akkor sem, amikor végre feloldják az eseményekhez köthető dokumentumok titkosítását, mint ahogy Markó Béla követeli. Anélkül, hogy konkrét személyekről beszélhetnénk, ugyanis szinte biztosan megállapítható, hogy kinek és miért állt érdekében nemzetiségi konfliktust kelteni egy forrongó társadalomban, éppen egy fele-fele megosztottságú városban.

Nem a fekete március hátteréről szándékozom azonban most szólni, s még kevésbé a pontos események feltárásáról, hanem arról a méregről, amely az emberek lelkében utána megmaradt. A hevesebbek és hangosabbak diskurzusából ma is a gyűlölet visszhangzik, az intoleranciára intoleranciával válaszolva vélik megoldani a kérdést.

A napokban régi, értelmiségi és higgadt gondolkodású ismerősömmel találkozván, mint újságíróhoz szólva, nekem szegezte a felvetést: szégyelli magát – mondta – mert megtekintve a román televízió dokumentumfilmjét 90 márciusáról, gyűlölet ébredt a lelkében a románok iránt, pedig személyesen nem is volt részese a történteknek. A gyűlölet, avagy a higgadt értelmiségi szégyene a természetes reakció?

S valóban, nem könnyű válaszolni a kérdésre: mennyire kell elmenni a toleranciával ahhoz, hogy toleranciát reméljünk cserébe, illetve mennyire szabad gyűlölettel válaszolni a gyűlöletre?
A negatív érzelmeinkkel küzdeni nem egyszerű dolog, mégsem szabad – minden látszat dacára – vegytiszta román–magyar nemzetiségi ellentétként kezelni azt, ami tulajdonképpen egy (román) politikai elit utóvédharca a jogait követelő (jobbára magyar) tömegekkel.

A romángyűlöletnek, amúgy összességében, nincs tehát erkölcsi alapja. Lehet gyűlölni a román nacionalizmust, lehet és kell harcolni azok ellen, akik még 2010-ben sem tudták levetkőzni a programszerűen beléjük oltott magyarellenességet, ám nem egy teljes nép megbélyegzése a megoldás, amit éppen azért kell tudnunk, mi magyarok, mert egyesek éppen minket kiáltottak (s kiáltanak ki továbbra is) kollektív bűnösnek.

Nem vagyok naiv, tudom, hogy a gyűlölködés csíráit elvetők sok esetben lelnek fogékony talajra, bármennyire elfogultak vagyunk is azonban, ne higgyük, hogy ez fordítva nem igaz. Ennek a jelenségnek a visszaszorítása pedig az értelmiségiek feladata mindkét oldalon. A sajátjaid által való megbélyegzés kockázatával is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

Amíg nem késő

Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?

Kozán István

Kozán István

Mars helyett inkább tényeket

Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.

Kozán István

Kozán István

Ünneprontás

Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.

Szüszer Róbert

Szüszer Róbert

Helló, ez már az új világ!

Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.