Lázár Anna

Lázár Anna

Ha azt mondja a valutaalap...

2010. május 11., 11:412010. május 11., 11:41

•  Fotó: Kristo Robert Galéria

Fotó: Kristo Robert

Ha azt mondja Jeffrey Franks, az IMF romániai küldöttségének vezetője, a maga udvariasan csendes, politikusan megfogalmazott és mégis határozott módján, hogy nagy a baj, akkor rettenetesen nagy a baj. Románul mondta, és nem angolul, hogy jobban megértsük, megtanult románul, amióta idejár, hogy ne lehessen elferdíteni, amit mond. Hogy most már eleget kell tenni ezeknek a szigorú vállalásoknak, tovább nem lehet tolni, halasztani. Kommentálni lehet, dohogni, mérgelődni haragudni is lehet, szidni a politikusokat, a kormányt, Boccal az élen, Băsescut, a krízist, az egész világot. Egy biztos: nem lehet olyan naivnak lenni, hogy azt higgyük, ezt a bajt, ami most van, a májusi eső hozta ki a földből. Ezt, akárhogy nézzük húsz év tehetségtelen kormányzásainak az eredménye. Még annak a sokat dicsért Tăriceanu-féle liberális kormányzásnak is megisszuk a levét, aki pénzügyi-gazdasági háttér nélkül megemelte a nyugdíjakat és fizetéseket, és elefánt nagyságúra növelte a költségvetésből élő klientúrát. Nem csináltak semmit sem különbül, mint az elődeik, vagy az utódaik, csak szörföztek a gazdasági lufi hátán. Ígértek és adtak, a végén még a krízist is letagadták hónapokig, csődbe hajszolva nagyon sok céget azzal a hamis reménnyel, hogy nálunk akkora a fejlődés, hogy nem fog érződni a válság. Semmi sem volt drága, mert mindig következett egy választás. Soha nem volt igazi politikai mersz és akarat, hogy meglépjék a fájdalmasabb reformokat, mert mindig soron volt még egy újabb a választás, és nem lehetett hagyni, hogy kiessen a sajt, mint hollójának a csőréből a tanmese szerint.

Most meg, azok akik vastagon hozzájárultak, ahhoz, hogy ebben a helyzetben legyünk, kiabálnak a legjobban, hogy nem vesznek részt a „népirtásban”. Nem is kell, mert már megtették. Most meg isszuk a levét. És nem kapunk további pénzt kölcsönt az IMF-től, ha nem fogadunk szót. Vagy kevesebb pénzt adunk az állami fizetésre és a nyugdíjra, vagy adókat emelünk. Lehetett választani. Egyik sem jó, persze, hogy nem jó, egyenesen fájdalmas, de az áfa- és adóemelés pontosan azokat ölné meg, akik még egy kevés adót csak „termelnek” az államnak. Az adóemelés további cégeket tenne tönkre, újabb munkanélküliek lennének. A cégek terheinek az emelése eltüntetné a halvány reményét is annak, hogy kilábalhatunk a válságból. A legtöbb munkanélkülit az elmúlt hónapokban is a magánszektor tehetetlensége termelte. Ugyanakkor az egységes adónak, a társasági adónak, az áfának az emelése emelné az árakat. Végső soron ha nőnek az adók, nőnek az árak is, csökkenne az amúgy is megcsappant kereslet, kevesebb termelésre, szolgáltatásra lenne szükség, csökkenne a kereskedelem, egyszóval a fogyasztás, ami pedig a beruházásokkal együtt motorja a fejlődésnek. Csuka fogta róka, róka fogta csuka, már nem is bűvös kör, hanem bűvös örvény.

A fizetés csökkentés sem jó, a nyugdíjcsökkentés még annyira sem. Minden megszorító intézkedés fájdalmas, de minél később vezetik be, annál nagyobb és fájdalmasabb lesz. És ha ezeket nem csinálják gyorsan és komolyan végig, nem ablakokat és hatóságokat verünk, mint a görögök, hanem egymással fogunk verekedni, egy darab kenyérért. Most „megúsztuk” az adóemelést mondják. De ha nem lesz elég a költségek csökkentése, akkor csak sor kerül valamiféle adóemelésre is. Szolidaritási alapról és sávos adózásról beszélnek máris, hogy akinek nagy a fizetése, az több adót fizessen és még egy fix összeget is, szolidaritásból. De a legjobb lenne, ha az adócsalást le tudnák szorítani, több adót tudnának beszedni. Erről beszélt a IMF-delegáció másik tagja, és arról, hogy szükség van az adózás módjának reformjára is. Azt hittük, ez legalább eléggé meg van reformálva. Hát nem! És aztán nem lehet például kedvezményes nyugdíjba menni, és még ki tudja mi mindent a nagy célok mellett. Ismét változik és szigorodik minden. Vagy még nagyobb lesz a káosz. Jó lenne, ha az agyunk, a szervezetünk, az életünk, ehhez a sok változáshoz könnyebben tudna alkalmazkodni, tudnánk azzal biztatni magunkat, hogy borúra mindig derű jön.

A szerző könyvszakértő, könyvvizsgáló, adótanácsadó (Panaudit)


Nyomtatásban megjelent a Csíki Hírlap 2010. május 11-ei számában (V/90.).

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.