Kristály Lehel
2010. február 28., 14:432010. február 28., 14:43
A külföldi sajtó nem szűkölködik a Magyarországról írt rosszindulatú írásokban. A HVG így fogalmazott tavaly június elején: „Bizarr cikk jelent meg az izraeli Haaretz napilapban, címe Szima Juditnak, a Jobbikkal szerződést kötő rendőrszervezet főtitkárának kijelentését idézi: A büszke magyaroknak fel kell készülniük arra, hogy harcoljanak a zsidók ellen”. A szöveg magán hordozza mindazokat a jellegzetességeket, melyek az utóbbi időben a Magyarországról közölt cikkeket jellemzi, s amelyeket jobb esetben a félreinformáltság, rosszabb esetben azonban a rosszindulat táplált. A hetilap szerint ezek a kritikus cikkek torzak, hamisak és manipulatívak. Elsősorban azért, mert a bonyolult magyarországi politikai-társadalmi valóságból kiemelnek egy-két valóban kritikára okot adó jelenséget s azonosítják azokat a teljes magyar valósággal. Ezek a jelenségek olyanok, amelyeket a nyugati vagy – a Haaretz esetében – az izraeli zsidó közvélemény, a történelmi sémák alapján könnyen dekódolhat és különösképpen alkalmasak arra, hogy az országról teljes egészében sötét képet fessenek. A cikk írója, Yehuda Lahav még ráadásul azt állította, hogy a magyar hatóságok azért nem képesek szembeszállni a rasszizmussal és az antiszemitizmussal, „mert sok jobboldali elem van a kormányban”, akik „titokban vagy nyíltan támogatják a rasszista nézeteket és elutasítják azt, hogy a rasszista elkövetők ellen komolyan felvegyék a harcot.”
Ugyancsak tavaly június közepén ismét egy Magyarországról szóló német írás verte ki a biztosítékot – nem csak a HVG-nél. A szerző akkor is a mi kedves Michael Frankunk volt. A gazdasági hetilap így reagált cikkére: „Ha a mit sem sejtő újságolvasó átböngészi Michael Franknak a Süddeutsche Zeitungban megjelenő cikkét, azt hihetné, hogy Budapest utcáin feketeingesek masíroznak, az utcákon támadják az ártatlan értelmiségieket, cigányok tömegeit gyilkolják, mindennapiak a lakásrombolások. Miért nem hirdetik ki a szükségállapotot? – kérdezhetik az olvasók, miért nem rendeli ki a tankokat az utcára Szekeres hadügyminiszter? Herr Frank azonban nem bízná a rend helyreállítását a magyarokra, ő Brüsszel intervencióját sürgeti. A szerző az európai választások eredményei alapján félreveri a harangot, arra hivatkozva, hogy miközben Magyarországon különösen súlyos a válság, és a legnagyobb parlamenti pártok nem tudnak, illetve nem akarnak tenni ellene, „a szélsőjobboldal nyomás alá helyezi az államot”. A cikk írója szerint már most is veszélyben vannak a kisebbségek és a baloldali, liberális értelmiségiek, s nincs messze az idő, amikor az egyre erősödő, a szomszédos országokkal szemben területi követelésekkel fellépő radikális nacionalisták közvetlenül fenyegetik majd a Kárpát-medence békéjét és nyugalmát.
Szemfüles olvasóink észrevehették, hogy a hivatkozott cikkekben több kutya is el van ásva. Remélem, sokaknak feltűnt, hogy a kettős állampolgárságról tartott népszavazást például nem a Fidesz kezdeményezte, hanem a Magyarok Világszövetsége. Az ellenzéki párt viszont támogatta a kezdeményezést. Aztán pedig mindennel lehetne vádolni Medgyessy, Gyurcsány és Bajnai országlását, de hogy jobboldali elemekkel vették volna körül magukat, az körülbelül annyira igaz, mint ha valaki arra esküdne: látta Fletót székely harisnyában kocogni a Duna partján. Azt pedig Lahav és Frank is jól tudja, hogy amikor a jeruzsálemi optikus, vagy a tiroli kertészmérnök a tízórai mellett fellapozza kedvenc újságját, majd elképedve értesül a magyarok viselt dolgairól, nem kezd mindenre kiterjedő nyomozásba a cikkek valóságtartalmát illetően. Ő azért vesz újságot a kezébe, hogy a világ dolgairól értesüljön. Elvárja, hogy hiteles szerzők, hiteles írásaival kényeztessék. Nem az ő sara, hogy félretájékoztatták. Ráadásul szándékosan, orvul, alantas és sunyi módszerekkel. Arra pedig már nem is merek gondolni, miért fáj külföldön annyira a magyarok összetartozása?
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!