Csinta Samu
2010. február 22., 07:282010. február 22., 07:28
2010. március 08., 12:392010. március 08., 12:39
Bár mi itt Székelyföldön többnyire a jégkorong, a kosárlabda és – egyre inkább – a teremfutball bűvkörében élünk, azért illik észrevennünk, hogy nagypályás futball is van a világon. Amelyben az elmúlt hétvégén elkezdődött a tavasz. Hogy párhuzamosan időjárásilag is, az nem több puszta véletlennél.
Tudom, sokan csípőből sorolnák az okokat: a sportág egészséges üzleti alapokra való helyezésének késlekedése, az utánpótlás-nevelési rendszer összeomlása, illetve újjáépítésének elmulasztása, egyéb hasonló makro- és mikrookok. Az újabb magyarázat az első hóvirággal együtt sarjadt ki bennem: a folyamatosság hiánya. Mert figyeljék csak meg, hogy a fejlett, legfeljebb kisebb hullámvölgyeket produkáló futballok esetében alig hosszabb a téli szünet a karácsonyi-újévi gasztronómiai viszontagságok átvészeléséhez szükséges néhány napnál. A spanyol, portugál, francia bajnokságok esetében nyilván sokat segít a klíma, Nagy-Britanniának meg a Golf-áramlattal van isteni szerencséje. De mi van például a nálunknál is északosabb Németország esetében? Nos, itt van a kutya elásva. Ott ugyanis fűtik a pályákat, ami részben már gazdasági potenciál függvénye, de legalább akkora mértékben mentalitás kérdése is, hiszen a futball hatalmas üzlet. Az üzletben pedig a folyamatos „áruellátás”, szolgáltatás alapkérdés, a piac egyetlen komoly szereplője sem engedheti meg magának, hogy az időjárásra való hivatkozással meghatározatlan időre felfüggessze a tevékenységét. A nézőt ki kell szolgálni, a futballarénában, illetve annak környékén kell tartani, s legfeljebb addig csigázni a kíváncsiságát, míg az el nem éri a robbanási küszöböt. Ezért nincsenek arrafelé több hónapos téli szünetek.
Egy-két évtizeddel ezelőtt márciusonként nem ismertünk fontosabb, várva vártabb eseményt, mint a tavaszi futballrajtot. Ma már megoszlik a figyelmünk és érdeklődésünk, és ez kétségtelenül így van jól. És elvárjuk, hogy a szolgáltatók keressék a kegyeinket, és ez is így van jól. Ha mindez tudatosodik az üzleti szereplőkben, a két ország futballtársadalma a tervezhető jövő szakaszába léphet, amelyben már nem csak véletlenül, búvópatakszerűen bukkannak fel a szívet-lelket melengető sikerek, hanem törvényszerűen termelik ki őket a működő hétköznapok.
Kozán István
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Kozán István
Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.
Kozán István
Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.
Szüszer Róbert
Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
szóljon hozzá!