Csinta Samu

Csinta Samu

Fidesz-győzelem: egy ország és egy párt történelmi esélye

2010. április 12., 08:432010. április 12., 08:43

2010. április 12., 18:032010. április 12., 18:03

A tizenkét évvel ezelőtti parlamenti választások estéjén közel tucatnyi fiatal ember ült egy hosszú asztal mögött: Magyarország győztes politikai formációjának vezetői.

Galéria
Volt közöttük olyan, akit már ismert a közvélemény, de akadt olyan is, akit akkor vésett emlékezetébe. Négy olyan év következett, amely a legújabb kori Magyarország gazdasági, erkölcsi, nemzettudati szempontból azóta is legeredményesebb periódusának tekinthető. Hatalmas meglepetés volt, azon az emlékezetes éjszakán a győzteseken is látszott, még maguk sem hiszik igazán: a választók rájuk bízták az országirányítás felelősségteljes lehetőségét.

Országlásuk mindössze négy évig tartott, elbukásukért részben magukat okolhatták, részben pedig a posztkommunista nomenklatúra piacgazdasági köntösbe öltöztetett különleges know how-ja diadalmaskodott, amely pontosan tudta, hogyan kell manipulálni klasszikus értékeit vesztett, idült tudati mérgezésben élő anyaországi társadalmat.

Tizenkét év után újra a Fidesz vezetői ülnek a kormányzati asztalnál. Az arcok többsége ismerős, de bizton számíthatunk rá, hogy a közeljövő új vezetőket is kitermel. Győzelmük korántsem meglepetés, az előzetes felmérések, majd a választói szavazatok hitelesnek nyilvánították a párt üzenetét, de a magyar társadalom ocsúdásához jótékonyan járult hozzá a gazdasági válság hidegzuhanyos ébresztője.

Magyarország történelmi esély előtt áll – és nem csak a Fidesz fölényes győzelme révén, amelynek végleges arányait a két hét múlva tartandó második választási forduló rögzíti. A feltámadás iránti össznépi igény ugyanis egyrészt mellékszereplővé fokozta le az elmúlt nyolc esztendő kormányzópártját és annak szatellitjeit, másrészt kitermelt olyan új parlamenti tényezőket, amelyek rátermettségét az elkövetkező törvényhozási ciklus fogja megbízhatóan megállapítani.

A kérdés vélhetően sokunkban már az eredményhirdetés pillanatában megfogalmazódott: futja-e majd az ország talpraállítási erőfeszítései közepette a kormánypárttól gesztusértéket meghaladó konkrét intézkedésekre, amellyel visszaállíthatja a világ magyarságának megtépázott egységtudatát? Lesz-e elegendő elszántsága tevőlegesen is támogatni az elszakított országrészek magyarságának autonómiaigényét? És természetesen az is, hogy vajon melyik hazai magyar politikai szereplőt tekinti majd a Fidesz elsődleges romániai partnerének.

Történelmének újabb fordulópontjához érkezett Magyarország. Egy szép emlékezetű, a választók által egyetlen ciklus után mégis „eltanácsolt” pártra vár a feladat, hogy lelkiismeretfurdalást keltsen a választópolgárokban hajdani döntésükért. Nem kell hozzá egyéb, mint jó kormányzás.

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

Amíg nem késő

Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?

Kozán István

Kozán István

Mars helyett inkább tényeket

Megyeitanács-elnökként gyöngyözte ki magából Biró Barna Botond a parajdi betonhiány hallatán, hogy az érintett „cégnek nincs mit keresnie Parajdon, szakmai arrogancia jellemzi őket”, meg egyébként is „Mars!”. Ennél azért többet várunk.

Kozán István

Kozán István

Ünneprontás

Minden kudarc egy esély is lehetne valami jobb kezdetére – valahogy így gondoltuk, miután végigszenvedtük a televízió képernyőjén keresztül a Sepsi OSK fociklub utolsó meccsét az első osztályban. Naivak voltunk.

Szüszer Róbert

Szüszer Róbert

Helló, ez már az új világ!

Ezt csinálja utánunk a hanyatló nyugat és a feltörekvő kelet: egy matekzseni próbálja bizonygatni igazát egy Facebook/TikTok-sztárral szemben!

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.