Csinta Samu

Csinta Samu

Falánkok

2010. március 01., 17:282010. március 01., 17:28

2010. április 07., 20:012010. április 07., 20:01

Érdekes ötlet ez a falánk csütörtökösdi. Vegyél némi hagyományt – népi bölcsességgel legitimált böjt előtti torkoskodás –, jó adag fogyasztócsalogató árkedvezményt, no meg egy marketingfogásnak sem utolsó éttermikultúra-felmérést, s máris készen állt egy akció, amelyet talán nem csak a „soha nem volt még” iránti kíváncsiságeffektus táplál.

Galéria
Magyarországon több éves gyakorlat, Székelyudvarhelyen sem kuriózumként kezelték már, Sepsiszentgyörgyön viszont idén próbálkoztak vele első alkalommal. Vendéglátói részről a szkepticizmus, illetve az „egy napi mínuszba nem halok bele” jellegű voluntarizmus nyilvánult meg. Fogyasztói oldalról pedig... Nos, déltől éjfélig zsúfolt házzal működtek az akcióba benevezett éttermek, munkanap ide vagy oda, fogyasztott a nép, evett-ivott-mulatott, sokan ugyanis estére hagyták az étterem-látogatás ritka kalandját. Egyetlen étterem kivételével. Tanulságos eset volt, de tanulsága amúgy is van – lennie kell – egy ilyen kezdeményezésnek.
Megdőlt például a tézis, miszerint a székely ember még mindig flancnak tartja a vendéglőben étkezést, oda legfeljebb inni jár az ember, főleg, ha más fizeti. A kérdés persze úgy is felmerülhet: azért jött-e meg a kedve, mert féláron próbálhatta ki az ételeket, vagy csak az alkalomra várt, amely eddig valamiért késlekedett? Az első hipotézis akár riasztó is lehet, hiszen azt is üzenheti, hogy az embereknek nincs pénzük éttermi étkezésre. Mivel azonban a fogyasztók nem a legolcsóbb ételeket tömték magukba félig grátisz, hanem épp ellenkezőleg, a legdrágábbakat, máris árnyaltabb a kép.
De minősítheti a vendéglősöket is, hiszen előfordult már – igaz, más helyszínen –, hogy az akció előtt néhány nappal hirtelen megemelkedett az ételkülönlegességek ára, amiből aztán gond nélkül jöhetett az ötvenszázalékos engedékenység. Vagy az igénytelenebb, olcsóbb ételekre való szorítkozás, amelyek esetében jóval kisebb a bukás kockázata. No de az ilyeneket többnyire utoléri a fogyasztók bosszúja.

Az igazi kérdés persze az, hogy hányan térnek be máskor is, rendszeresen, amikor a borjúsült már a maga árteljességében kínálja magát az étlapon. Hányan vannak olyanok, akiknek a falánk csütörtök valóban csak a szükséges impulzust jelentette a felfedezéshez. A választ nyilván a következő hónapok adják meg, no meg a falánkkodás jövő évi megismétlése. Egymás keresése, megtalálása és megtartása, mint két egymásra utalt fél együttes törekvése. A többi már csak hab a tortán, mint egy félárú, de teljes értékű desszert esetében.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.