Bálint Zsombor

Bálint Zsombor

Etnobotanikus

2010. február 22., 11:512010. február 22., 11:51

2010. március 08., 12:072010. március 08., 12:07

•  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Fotó: Boda L. Gergely

Etnobotanikus. Annyira új a szó, hogy a számítógép helyesírás-ellenőrző programja is aláhúzza, mint ismeretlent, s a hatóságok hanyagságának köszönhető, hogy egyáltalán megjelenhetett és elterjedhetett. No persze nem magával a szóval van baj, hanem azzal, amit takar: olyan tudatot befolyásoló szerek jelzőjeként használják, amelyek nem illeszkednek bele a hagyományosan kábítószerként besorolt anyagok körébe. S mint ilyen, a minapig még vígan és teljesen törvényesen lehetett forgalmazni és fogyasztani ezeket, s csak tizenéves gyerek szülője ne legyen ilyen történelmi időszakban az ember!

Hisz a nyugati társadalmakban már régóta hatalmas gondot jelent az amúgy tiltott kábítószer-fogyasztás, ez a jelenség már Romániában sem ismeretlen, s ugyan milyen szülői tiltás, vagy felvilágosító kampány akadályozhatja meg a tizenévest, hogy kipróbáljon olyan szereket, amelyekért csak be kell sétálnia a főtéri boltba, még akkor is, ha ezt az egész havi zsebpénze bánja?

Legális drog – ez az etnobotanikus szerek másik megnevezése, amely már önmagában is ellentmondás. Hisz ha már drog, akkor csak egy önmaga értékeit semmibe vevő társadalomban lehet legális, márpedig aligha lehet másként nevezni az adott anyagokat, tekintve, hogy orvosi látleletek tanúsága szerint egyrészt függőséget okoznak, másrészt pedig társadalmilag ön- és közveszélyes viselkedést indukálnak a fogyasztóban (gondoljunk csak arra a dokumentált esetre, amikor a „befüvezett” fiatal a pokolban hitte magát és ki akart ugrani az ablakon).

Furcsa persze, hogy több évnek kellett eltelnie, míg a hatóságok rájöttek, hogy az „álomboltok” forgalmából származó adóbevétel nem kompenzálja a társadalomban okozott károkat, illetve gyaníthatóan ennyi idő kellett ahhoz, hogy a betiltást követelő társadalmi nyomás erősebb legyen a forgalmazók aknalobbijánál.

Azt is mondhatjuk, hogy jobb későn, mint soha. Heppiendről azonban csak nagyon óvatosan beszélhetünk. A legális forgalmazás ugyanis egy olyan ismertséget és piacot teremtett az adott anyagoknak, amely a fű alatt is megmarad. Úgy ahogy a kemény drogok elleni küzdelem dacára, aki igazán hozzá akar jutni a maga kis heroinadagjához, az hozzájut, az etnobotanikus szerek is csupán a látható pultról tűnnek majd el. „Emberi fogyasztásra nem alkalmas” felirattal talán még a kiskapuk is megkerülnek.

Vagy fogalmazzunk másképpen: amíg ezüstszínezéket használnak az iparosok, szipósokat is fogunk látni az utcákon…

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.