Csinta Samu

Csinta Samu

Egy közösség jelképei

2010. január 18., 12:452010. január 18., 12:45

2010. január 21., 11:552010. január 21., 11:55

Elérkezettnek tűnik az idő, hogy még eggyel leszámoljunk számtalan tévhitünk közül: a közösségi jelképek használata nem öncélú feltűnési viszketegség, hanem az önazonosság leghatásosabb  megnyilvánulásainak egyike.

Galéria
Ismer valaki különösebb részleteket Aragónia autonómiájáról? Nem? Nem is csoda. Aragóniát ugyanis az egyik legspanyolabb tartománynak tartják, s valahogy szóba sem kerül, hogy autonóm tartomány. Katalónia zajos önrendelkezési harca, Baszkföld szélsőséges eszközöktől sem mentes függetlenségi törekvései mellett Aragónia hangja szinte nem is hallatszik. Ettől azonban még működik a dolog, a saját parlament végzi a dolgát, az emberek nem spanyolnak, hanem aragóniainak vallják magukat – mint ahogy kasztíliainak, galíciainak, vagy andalúznak – a különböző jelek pedig lépten-nyomon hirdetik ezt a roppant fejlett önazonossági tudatot. A spanyol lobogó mellett kötelező módon ott leng Aragónia zászlója, a címerek Zaragoza múltból fakadó és messze vezető időtlenségét hirdetik, az ajándéktárgyak között pedig csak elvétve akad olyan, amelyik a spanyol államiság jelképeit helyezné az előtérbe a vörös mezőben ágaskodó arany oroszlánnal szemben.

Tanulságos út volt ez a zaragozai. Például azért, mert újra eszembe juttatta, mekkora megütközést keltett egyik hazánkfiában, hogy nyári szabadságolásunk idején kitűztük Székelyföld zászlaját a görögországi bungaló bejárata fölé. Fölöslegesen magyarkodunk, idézem a minősítést. Meg az is eszembe jutott, hogy vajon milyen mértékű önazonosság-zavar lehet annak a makfalvi polgármester fejében, aki nemrég a karhatalom segítségével vetette le a községházáról a székely zászlót. De az is felmerült bennem – s ez itt az  önvád helye –, hogy gyermekeiben vajon hol és mikor hagyhattam azt az űrt, amelyet aztán az iskola, a környezet, a társadalom gondosan éppen a jelképek öncélúságának bűnösen hamis tudatával töltött meg.

Zaragozáig kellett mennem jelképeink létjogosultságának és jogfosztottságának újabb felismerésére. Aragónia 14 éves kosaraslányainak ünneplését és csatakiáltásait kellett hallanom, hogy újfent megfogalmazódjon bennem: nem az enklavizálódás és elszigeteltség jele, ha egy közösség gyakorló módon őrzi történelmi jelképeit. Ez ma Európa elismert és értékként kezelt velejárója. Már csak nekünk kell szemétbe vágnunk talán nem is tudatos félelmeinket és frusztrációinkat. Ha ez meglesz, az állami jelképek önként vonulnak majd vissza az ajándéktárgyakon a polcok legmélyére.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.