Csinta Samu

Csinta Samu

Civiltársadalmi pótcselekvések

2010. március 29., 22:312010. március 29., 22:31

2010. április 07., 20:012010. április 07., 20:01

Szűk két hétre rántották össze az oktatási törvénytervezet közvitára szánt időszakát. A törvény ugyan harminc napot ír elő, mégsem ezt tartom a legbosszantóbbnak. Hanem az érdektelenséget, ami a minden pozitívuma ellenére is bőven vitatható tervezetet övezi.

Galéria
Talán egyszer majd megtudjuk, hány módosító javaslat is született a hazai oktatási törvénytervezet ügyében. Nem mintha a mennyiség lenne az elsődleges, de nem is elhanyagolható, mert mindenképpen fokmérője a civil odafigyelésnek, a közéleti aktivitásnak. Az sem mellékes, hogy a beérkező javaslatok hogyan oszlanak meg arányaikban az elsődlegesen érintett pedagógusok, illetve az iskolaszékek majdani működtetésében megosztott főszerepet kapó önkormányzati, valamint szülői oldal között. Ebben az ügyben sem tanácsos az általánosítás hibájába esni, de a pontosan adagolt információ hiányában nem kínálja magát más megoldás, mint úgy fogalmazni: bőven akadtak iskolák – Háromszéken mindenképpen – , ahol egyetlen vitanagyszünetet sem tartottak a témáról az oktatói közösség tagjai. Ha meg igen, a visszatérő motívum az volt: úgysem hallgatnak meg bennünket. Elfogadható indok? Semmiképpen, még akkor sem, ha az előző évtizedek jócskán bebetonozták az emberekbe a haszontalanság, a kiszolgáltatottság tudatát.
Egy Sepsiszentgyörgy léptékű 60 ezres város hétezres szülői közösségéből a százat alulról sem súroló létszám gyűlt össze a kimondottan szülőknek szánt fórumon. Közülük talán tíz akadt olyan, aki legalább átfutotta a törvénytervezet szövegét. Tárgyismeret hiányában pedig nem is történhetett másként, mint kukán hallgatni a néhány előadó szövegét. Ha meg szóltak, sütött belőlük a kishitűség. Az úgysem lehet megcsinálni érzése. Az iskolaszékeknek a tervezetben felvázolt harmadrésznyi szerepére azonnal rákerült a bélyeg: nem fog működni, mert a szülők nem érnek majd rá, és az önkormányzatok képviselői sem érnek majd rá. Talán ha fizetnének érte, kockáztatta meg valaki bátortalanul.

Néhány hónapon belül minden bizonnyal új oktatási törvénye lesz Romániának, értékekkel és hiányosságokkal, finanszírozható és működésképtelen elemekkel. És egy újabb hatalmas felismeréssel, amellyel a közvita periódusa szolgált: a fájdalmas közéleti bénultsággal. Kocsmapolitizálásra hangolt álláspontokkal, amelyek során szánalmas pótcselekvésként lehet mímelni a civil felelősségvállalás gyakorlatát.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.