Csinta Samu

Csinta Samu

Ahogy megérdemeljük

2009. december 28., 08:292009. december 28., 08:29

2009. december 28., 10:472009. december 28., 10:47

Talán ismerik a már-már adoma számba menő bölcs választ, amit a falusi bácsi adott a „na, hogy vagyunk, hogy vagyunk?” jellegű érdeklődő udvariassági formulára. Jobban, mint megérdemelném, hangzott az istenfélésből, hatalmas élettapasztalatból és józan realitásérzékből fakadó felelet.

Galéria
És hogy vagyunk mi, mindannyian 2009 végén? A válasz elsősorban személyre szabott, és aligha tudjuk teljes bizonyossággal, legfeljebb pillanatnyi benyomásaink lehetnek. Hiszen ha minden rendben megy, azt – joggal! – a normalitás állapotának tekintjük, s csak akkor vagyunk hajlandók mélyebben belegondolni, ha valami méltánytalansággal sújt bennünket az élet, a sors, a körülmények.

Az év vége a számadás és a fogadkozások ideje, az öröm, a reménykedés, de az aggódás, a félelmek pillanata is. Ilyenkor talán a hitbe kapaszkodóknak a legkönnyebb, hiszen Isten gondoskodik rólunk, ne aggodalmaskodjatok hát, hangzik a szószékekről. De, bizony, mindannyiunknak kell a kapaszkodó, hiszen a soron következő év az új és még újabb megpróbáltatások esztendejének ígérkezik. Gondoljunk például az ovisra, aki jövőre lesz iskolás. A gimnáziumba készülőre, aki a dolgok jelenlegi állása szerint már nem kényszerül képességvizsgára afféle utolsó utáni „áldozati” nemzedékként. A végzős gimnazistára, aki a továbbtanulás, vagy munkavállalás dilemmájával küszködik. A diplomázó főiskolásra, akit immár menthetetlenül magába szippant a felnőtt világ, miközben az itthon maradás elvárása, illetve a kinyíló nagyvilág csábítása között vergődik. Gondoljunk a munkaadóra és munkavállalóra, akiket sok ismeretlenes egyenlet elé állít a végeérhetetlenül és beláthatatlanul hömpölygő világválság. Vagy a gazdára, aki úgy érzi, saját hagyományai által elhagyatottan kényszerül az ismeretlennel való szembesülésre.

De gondoljunk az egymásra találó emberekre, a megszületendő kisbabákra, a békében elmenőkre és reménnyel telítetten itt maradókra is. Gondoljunk a sítáborokra, a felhőtlen nyaralásokra, a bőséges termésre, a jó évjáratú borra, az idei karácsony örömeire és a jövő karácsony ígéretére. És gondoljunk arra, valahogy úgy kellene élnünk, hogy ha egy év múlva megkérdezik tőlünk, hogy vagyunk, azt válaszolhassuk: jól. Ahogy azt  talán meg is érdemeljük.

Békés, boldog újesztendőt kívánok kedves mindannyiuknak!

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.