Bálint Zsombor

Bálint Zsombor

A világot (már nem) jelentő deszkák

2010. május 02., 14:362010. május 02., 14:36

2010. május 02., 15:522010. május 02., 15:52

•  Fotó: Boda L. Gergely Galéria

Fotó: Boda L. Gergely

Színházban voltam a minap. Mindegy, hogy hol, mindegy, hogy milyen művet néztem meg, a lényeg: a tizenvalahányadik előadáson alig mintegy 60–70 személy lézengett a teremben. Ha jól összeszorulunk, belefértünk volna három bő sorba a nézőtéren. Bevallom kényelmetlenül éreztem magam, én, mint néző, azok előtt a színészek előtt, akiknek így is ki kell állniuk nap mint nap a „világot jelentő deszkákra”, hogy a kultúra és humanizmus üzenetét szétkürtöljék embertársaiknak. Hát akkor vajon hogyan érezhették magukat ők, őt fenn azokon a bizonyos deszkákon, hogyan tudják minden este ugyanolyan lelkesedéssel és szakmai alázattal megformálni a szerepet, ha a befogadásra ilyen gyér az érdeklődés?

Tudom-tudom: a színiakadémián tanítják, belesulykolják a leendő előadóművészekbe, hogy a színészi teljesítménynek nem attól kell függenie, hogy a csillárokon is lógnak-e, avagy egyetlen néző ült be az előadásra – de mégis…

Egykoron, még az átkosban, amikor a színházi produkciókat is árgus szemekkel figyelte a hatalom, s amikor szigorúan korlátozták a magyar nyelvű társulatok és az évi premierek számát, nem volt ritka, hogy egy-egy darabot 100-nál is jóval többször műsorra tűztek, hetekkel előre kellett megvásárolni a jegyeket, estéről estére zsúfolásig megtelt a nézőtér. Egy-egy vendégjátékra csak hatalmas protekcióval lehetett jegyet szerezni, míg legutóbb, amikor egy többszörösen díjazott előadásnak mindössze egyszer előadott vendégjátékra beültem, az utolsó sorokba már nem jutott érdeklődő…

Igaz, akkor a színház lehetőséget biztosított arra, hogy a színész és néző összekacsintson a hatalom ellenében, nem volt akkora választék a szórakozási lehetőségekben, annyi tévécsatorna, internet, miegymás. Mindez igaz. Azonban ezek sem magyarázhatják meg teljes egészében a színház iránti érdeklődés ilyen mértékű drasztikus csökkenését, mint amilyent az utóbbi húsz évben tapasztalhattunk. Miközben csupán Hargita megyében három állandó társulat is alakult az elmúlt időszakban, s egyre több többé-kevésbé állandóan működő magántársulat is felbukkant, a néző egyre kevésbé vevő arra, amit kínálnak neki.

Hogy ennek mi az oka, meg nem mondhatom, hisz szakmai berkekben sem tudnak rájönni a válság okaira, évek óta vitázik a „közönségbarát” és a vájt fülűeknek készülő „művészszínház” tábora azon, hogy merre is kellene elmozdulni, melyiknek van nagyobb létjogosultsága.

Számomra azonban az tűnik világosnak, hogy az okokat nem kizárólag a színházi produkció irányából kell keresnünk, hanem a társadalom változott meg olyan, aggodalomra okot adó módon, hogy az anyagi források utáni hajszában már nem keresi a lelki táplálékot. Mert a televízió, internet, s egyéb változatos szórakozási lehetőségek mellett a színház olyasmit nyújt, amit a többi aligha. Személyes kapcsolatot az alkotóval, s olyan interaktivitásra ad lehetőséget, hogy a néző joggal érezheti: hozzáadott személyesen is valamit a társadalom építéséhez.

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.