Rédai Attila

Rédai Attila

A hétvégén bizonyíthat Magyarország

2010. április 09., 14:222010. április 09., 14:22

•  Fotó: Kristo Robert Galéria

Fotó: Kristo Robert

Rajtunk nem fog múlni – ezt mondta néhány héttel ezelőtt egy interjúban Orbán Viktor, amikor a határon túli magyarok állampolgárságáról tettek fel neki kérdést. S íme, eljött az idő, a hétvégén bizonyíthat Magyarország.

Az ország határain kívül élő magyarok ezúttal nem váltak kampánytémává, bár mindegyik párt kifejtette álláspontját a kérdésben. Orbán Viktor is röviden, de határozottan nyilatkozott erről, pártja pedig eddig sikeresen elkerülte, hogy beleessen a kommunikációs hibákba – igaz, a politikai ellenfelek sem forszírozták nagyon ezt a témakört. Az előrejelzések szerint azonban úgy tűnik, mégiscsak az a fontos, hogy a Fidesz mit gondol a kérdésben, hisz könnyen lehet, hogy meglesz a kétharmados többsége az Országgyűlésben, így egymagában képes lehet arra, hogy alkotmányt, állampolgársági törvényt változtasson. Nem kell már azonban soká várjunk, hamarosan választ kapunk a kérdésekre: lesz-e állampolgárság? Ha igen, milyen lesz? Szavazati joggal vagy anélkül? Mi a helyzet a társadalombiztosítási, egészségbiztosítási kérdésekben? És így tovább.

Annyi biztos, hogy innen Erdélyből, a Székelyföldről feszült figyelemmel fogjuk követni a hétvége magyarországi történéseit, s az sem árt, ha erre felhívjuk állampolgársággal már rendelkező rokonaink, ismerőseink figyelmét is. Érezzék csak a hátukban szúrós tekinteteinket, sarkallja őket a késztetés, hogy jóvátegyék valamennyire december 5-ét, nehogy nagy kényelmesen, a biztos győzelem tudatában elfelejtsék felkeresni a szavazóhelyiségeket. Írjunk leveleket nekik, e-maileket, küldjünk SMS-eket, hívjuk fel telefonon, akit lehet, s buzdítsunk: mindenki, aki él és mozog, menjen el szavazni.

Ez a voksolás ugyanis többről szól most, mint egyszerűen megválasztani Magyarország új kormányát. Ez a voksolás talán az utolsó esély arra, hogy politikailag egyesíteni lehessen a magyar nemzetet. Ez lehet egy új kiindulópont, egy nulladik kilométerkő. A következő magyar országgyűlési választásokon, ha minden úgy történik, ahogy történnie kell, Csíkszereda utcáin is lesznek majd fideszes és MSZP-s választási plakátok, s a Csíki Hírlapból is kinéz majd határozott tekintettel Orbán Viktor s vigyorog idétlenül az akkori Mesterházy Attila. Akkor a székely is majd szabadon eldönti, hogy a magyar politikai paletta melyik oldalára áll szívesebben. Legalábbis ez az álmom.

Az is biztos azonban, hogy korántsem csak az állampolgárság kérdése függ most a levegőben. Sőt, aki értő szemekkel figyeli az eseményeket, láthatja, hogy ez mintha már eldöntött kérdés lenne, s már arról zajlana a huzavona, hogy mi lesz ezután. Ki milyen viszonyban lesz az új magyar hatalommal? Az MPP hétvégi Országos Tanácsán, amelyet kényszerűségből kell újra megtartsanak a polgáriak Gyergyószentmiklóson (a korábbi ugyanis szabálytalannak bizonyult), valószínűleg már ezek a kérdések is szóba kerülnek. Bár látva, hogy Szász Jenőnek nincs ellenfele a pártelnöki versenyben, nehezen elképzelhető, hogy hitelesebb, erősebb szervezetté válhat az MPP, amely a kormányzó Fidesznek erdélyi partnere lehet. Az RMDSZ-nél pedig nem nagyon nyilatkoznak.

Az is biztos, hogy a mostani Fidesz sem ugyanaz a párt, mint amelyik 2002-ben leköszönt a hatalomból. Az eltelt nyolc év alatt ugyanakkor radikálisan megváltozott a gazdasági és politikai helyzet Románia és Magyarország viszonylatában. A magyar állampolgárság már nem ér annyival többet, mint a román, inkább szimbolikus jelentősége lehet, ha megszerezzük, a mindennapi életben sokat nem kezdhetünk vele. Székely István politológust idézném azonban, aki a Transindexben közzétett írásában így fogalmaz: az, hogy Erdélyben, Romániában százezres nagyságrendben élnek majd magyar állampolgárok, kétségtelenül lényeges módosulásokat fog eredményezni a közgondolkozásban, ezek hatását azonban egyelőre becsülni sem lehet.

Egy közvetlen hatás lehet a csíki Petőfi utcában majdan kifüggesztendő fideszes, MSZP-s választási plakát. Vagy ez csak egy utópikus vízió?

(Nyomtatásban megjelent a Csíki Hírlap 2010. április 9-ei, pénteki számában.)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Kozán István

Kozán István

A megyei tanács jogászai már nem teljesítenek jól?

Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.

Kozán István

Kozán István

Ideje

Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.

Kozán István

Kozán István

Nyilván ezért is a média a hibás

Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.

Vendégszerző

Vendégszerző

Nyomtatott magyar szó, vaj, útlevél

Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.

Kozán István

Kozán István

Tapossák ki a mintát a szőnyegből!

Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.

Rédai Attila

Rédai Attila

Arctalanok bosszúja

Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.

Bálint István

Bálint István

Tizenötödik szülinapunkra

Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.