Vaszi Levente kosteleki balladát ad elő

A harmadik elődöntőnél tart a Fölszállott a páva népzene és néptánc tehetségkutató verseny. Ezúttal, szombaton este a Duna Televízió élő adásában Melles Endre tusnádfürdői néptáncost és Vaszi Levente kosteleki énekest láthatjuk. Alábbi összeállításunk utóbbival készült.

Szőcs Lóránt

2014. március 20., 18:132014. március 20., 18:13

2014. március 20., 18:382014. március 20., 18:38

Vaszi Leventéről írtunk a Csíki Hírlapban, 2008-ban, amikor is megnyerte a Hajnal akar lenni népdalversenyt, ki is fejtette nekünk, hogy az volt énekesi pályafutásának első igazi sikerélménye. Akkoriban felkészítője, Dobos Krisztina énektanár mesélte, hogy a szatmári verseny zsűrije egy őstehetségnek minősítette Vaszi Leventét, értékelésükben úgy vélekedtek, hogy adatközlőként kell számon tartani, mivel nagyon eredetien, természetesen énekel.

A kosteleki földrajztanár

A kosteleki énekes akkor tizenkettedikes diák volt Csíkszeredában, kíváncsiak voltunk, azóta miként alakult életpályája. Mint megtudtuk tőle, egyetemi tanulmányokat Sepsiszentgyörgyön folytatott (földrajz szakon), ahol nem szakadt el teljesen a népi kultúrától, mert egy ideig a Háromszék Néptáncegyüttes táncosa volt. Mint vallotta, nem is tudott volna szakítani a hagyományos életmóddal, az egyetemi tanulmányai befejeztével vissza is tért Kostelekre tanítani, ahol a földrajz és történelem mellett néptáncra és népdalok éneklésére is oktatja a csángó gyermekeket.

Ízes beszédével részletezte honlapunknak, hogy nem a pénz érdekelte, hanem a hivatása. Tudta, hogy falun nincs szükség nagy fizetésre, szerinte ott a kevésből is meg lehet élni, hiszen az ember gyakorlatilag mindent elő tud állítani, teremteni magának, amire szüksége van.

Szájhagyomány által megőrzött balladát énekel

Beszélgetésünk során az is kiderült, hogy mivel a falu elszigetelt, még élénken él ott a szájhagyomány, vagyis a népdalokat, meséket nem könyvekből, hanem egymástól tanulják a helybéliek.

„Mai napig járok az öregekhez gyűjteni népdalokat, meséket vagy régi fotókat. Mindig lehet az idősektől tanulni. Az a célom, hogy ezeket az értékeket átadjam a diákjaimnak, mert ettől a tudástól vagyunk azok, akik vagyunk: magyarok, csángók. Ha ezt elveszik tőlünk vagy mi felejtjük el, az identitásunkat veszítjük el általa. Itt román falvakkal vagyunk körülvéve, így erre könnyen nyílik lehetőség” ‒ foglalta össze tömören a hagyomány átadásának fontosságát Vaszi Levente.
Szájhagyomány őrizte meg az Endre báró új stílusú ballada kosteleki variánsát is, amelyet az elődöntőn dalol el a csángó-magyar énekes.

„Egy öreg bácsitól hallottam Endre báró balladáját, aki testvérétől tanulta, úgy tudom, hogy testvérének egy Berszán nevű pásztor énekelte valamikor. Ez gondolom, közismert ballada, arról szól, hogy a gazdag báró lánya beleszeret egy juhászlegénybe, akit a báró felakasztat, és a lány a szeretője elvesztése miatt kesereg. Sok helyen éneklik ezt a balladát, de ezzel a kosteleki dallammal, amivel én fogom előadni, még másutt nem hallottam” – indokolta a választását Vaszi Levente.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei