A székelyudvarhelyi Szent Miklós-plébániatemplom védőszentjének ünnepén, vasárnap a tizenegy órakor kezdődő búcsús szentmisét követően Schönberger Jenő, a Szatmári Egyházmegye püspöke kér áldást a Márton Áron Ifjúsági Házban megnyíló Boldogasszony-vándorkiállításra.
2015. december 04., 15:332015. december 04., 15:33
Ezerszáz esztendeje, amióta Szent István király a Szent Korona által Szűz Mária oltalmába ajánlotta az országot, a magyarság a Patrona Hungariae palástja alatt éli életét ősei szállásterületén, a Kárpát-medencében. A Boldogasszony alakját a keresztény magyarság Szűz Máriával azonosítja. A magyarok oltalmazó nagyasszonyához fohászkodik a nemzet, az ő közbenjárásáért esedezünk immár több mint ezer éve.
Vasárnaptól Székelyudvarhelyen láthatók a Kárpát-medence és a diaszpóra ötvenöt kiemelkedő magyar művészének Boldogasszony-ábrázolásai, amelyek különféle oldalról világítják meg Szűz Mária és a magyarság kitüntetett tiszteletnek örvendő kapcsolatát.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézet által életre hívott nagyszabású kiállítás-sorozat a jubileumi Mária-évben született, amely a csíksomlyói kegyszobor megalkotásának ötszázadik évfordulójához kötődött. Sokrétegű az a Boldogasszony-kép, amelyről a jelen kiállítás kortárs művészi olvasatot kínál a látogatóknak. Létrehozói az anyaországban, a külhonban, a szórványban és a diaszpórában a magyar összetartozást jelképező Mária-kultusz tudatosításával a nemzet határokon átívelő újraegyesítését kívánják szolgálni.
A Kárpát-haza Galéria vándortárlatának fővédnöke Áder János, Magyarország köztársasági elnöke, védnöke Tamás József püspök és Szász Jenő, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke.
A vasárnapi, fél egykor kezdődő megnyitón a vendégeket Mátyás Károly szentszéki tanácsos székelyudvarhelyi főesperes-plébános köszönti, az ünnepi beszédet Szász Jenő, az NSKI elnöke mondja. A szakmai méltatást Tóth Norberttől, a Forrás Művészeti Intézet igazgatójától hallják. A kiállítást Schönberger Jenő, a Szatmári Egyházmegye püspöke nyitja meg.
A tárlaton többek között Gyulai Líviusz Kossuth-díjas grafikus, Hager Ritta Kossuth-díjas textilművész, Haris László Balogh Rudolf-díjas fotóművész, Jankovics Marcell Kossuth-díjas grafikus, filmrendező, Kárpáty Tamás Munkácsy Mihály-díjas festőművész, Kő Pál Kossuth-díjas szobrász, Kubinyi Anna Kossuth-díjas textilművész, Kunkovács László Kossuth-díjas fotóművész, néprajzkutató, Kusztos Endre, a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével kitüntetett grafikus, festőművész, Melocco Miklós Kossuth-díjas szobrász, Móser Zoltán Balogh Rudolf-díjas fotóművész, Petrás Mária Magyar Örökség-díjjal kitüntetett keramikus és Somogyi Győző Kossuth-díjas festőművész, grafikus alkotásai láthatók.
szóljon hozzá!