Fotó: Haáz Vince
A Teleki Sámuel által becsempészett tiltott könyvek tematikájával folytatódik a Teleki Téka beszélgetős sorozat február 25-én. A rendezvény előadói azt boncolgatják, hogy miért olvasott, és csempészett be könyvtárába tiltott irodalmat Teleki, de a francia forradalom korát is igyekeznek megeleveníteni.
2014. február 19., 17:012014. február 19., 17:01
2014. február 20., 10:432014. február 20., 10:43
Újabb kultúrtörténeti eseményre hívja fel a figyelmet a Teleki Téka a jövő keddi beszélgetős estjén. „Minden látogatónknak elmondjuk, hogy Teleki Sámuel kancellár gyakorlatilag a cenzúra orra előtt csempészte be a francia forradalmi irodalom nagy részét, illetve számos más indexen lévő könyvet. Ezek egy részét mutatjuk be most, illetve a témáról beszélgetünk” – mondta el a könyvtár vezetője, Lázok Klára. A beszélgetés fő témája lesz, hogy milyen könyvek kerültek fel Mária Terézia tiltólistájára, minek alapján vált egy könyv tiltottá, de az is érdekes kérdés, hogy mi motivált egy magas udvari méltóságot, Teleki Sámuelt arra, hogy becsempéssze az országba az indexen lévő könyveket. „Gyakorlatilag a hatalom része volt, mégis a hatalmat verte át Teleki” – mutat rá Lázok Klára. A beszélgetésen szó lesz arról is, hogy milyen kultúrtörténeti talajra érkeztek ezek a könyvek, milyen eszmei áramlatok dívtak a 18. század végi, 19. század eleji Erdélyben, Marosvásárhelyen. Vagy például ott van Aranka György, aki szoros kapcsolatban áll a Tékával; mivel is foglalkozott az általa megalapított Nyelvmívelő Társaság, és hogyan receptálták a francia forradalom gondolatait?
A kedd esti beszélgetés során Lázok Klára, Egyed Emese és Bíró Annamária irodalomtörténészekkel beszélget. A rendezvény ugyanakkor közelebb szeretné hozni a vasárhelyiekhez az említett kort, éppen ezért egy megkoreografált előadást is láthatunk. Barabás Olga dramatizálásában egy francia szalon disputázós hangulatába lehet majd belekóstolni, forradalom korabeli magyar újságok tudósításaiból olvasnak fel a közreműködő színészek: Tompa Klári, Bartha László és Szabó Dániel.
Aki pedig látni szeretné a valamikor betiltott könyveket, megteheti, ugyanis a szervezők kis könyvkiállítással készülnek. Az esemény február 25-én 18 órától kezdődik a Teleki Téka emeleti freskós szalonjában.
szóljon hozzá!