Fotó: Antal Erika
Bornemisza Elemérné Szilvássy Carola emlékezete címmel látható a legújabb kiállítás a marosvécsi Kemény-kastélyban. A hétvégi megemlékezésen Tamási Áronról és Kuncz Aladárról beszéltek az irodalomtörténészek.
2016. augusztus 01., 12:282016. augusztus 01., 12:28
Irodalomtörténészek és -kedvelők, írók leszármazottai, érdeklődők látogattak a hétvégén a marosvécsi Kemény-kastélyba, hogy részt vegyenek a 16. alkalommal megszervezett Helikoni leszármazottak találkozóján.
Az Országos Színháztörténeti Intézet és Múzeum kiállításán Szilvássy Carola, Kolozsvár emblematikus személyisége, az első világháború sebészeti különítményének ápolónője, aktív közéleti tevékenységet folytató hölgy, a Kolozsvári Nőszövetség elnöke, a marosvásárhelyi Kemény Zsigmond Irodalmi Társaság tagja, az Erdélyi Színpártoló Társaság alelnöknője, az Erdélyi Helikon védasszonya, az Óvári Szalon mozgatórugója, az Erzsébet Rend kitüntetettje, a diakonissza mozgalom első számú támogatója ismerhető meg a korabeli dokumentumok, naplójegyzetek, feljegyzések és fényképfelvételek jóvoltából.
„Carola már akkor azokhoz az asszonyokhoz tartozott, akikkel kapcsolatban kénytelen volt mindenki állást foglalni vagy mellette, vagy ellene. A legújabb divat szerint öltözködött, ízléssel ugyan, de jóval modernebbül, mint mások. Internacionalistának vallotta magát” – idézte báró Kemény Jánost a tárlatnyitón Szebeni Zsuzsa tudományos kutató.
A marosvásárhelyi Helikon – Kemény János Alapítvány minden évben egy-egy író születésének, vagy halálának évfordulójára emlékezik a találkozó keretében. Az idén Tamási Áront idézték, akiről pénteken emlékkonferenciát, szombaton megemlékezést tartottak. A helyszín a kastély kis- és nagy pipázó terme, valamint a kastélyparkban álló Helikoni asztal volt. Tamásiról, az íróról, a közszerepet vállaló publicistáról Kántor Lajos, Simon György, valamint Pomogáts Béla és Dávid Gyula erre az alkalomra írt értekezését olvasták fel a résztvevőknek.
A parkban tartott megemlékezést követően a kastély belső udvarán a marosvécsi Kemény János Általános Iskola diákjai néptáncműsorral léptek közönség elé, majd egy részletet olvastak fel Tamási Áron Bölcső és bagoly című művéből.
A franciák továbbra is dokumentumregényként olvassák Kuncz Aladár Fekete kolostor című regényét – mutatott rá előadásában Jeney Éva irodalomtörténész, aki a regény születésének nyomába eredve évek óta kutatja a magyar és francia levéltárakban, könyvtárakban, gyűjteményekben az erre vonatkozó adatokat. A helyszínen megfordulva kutatókkal, illetve a környék lakóival is beszélt, s egy kiállítás létrejöttét kezdeményezte, amelyet nagy népszerűség övez, és amelyet szeretne Erdélyben is bemutatni. A Kuncz Aladár első világháborús fogságának helyszínein egy film is készült, amelyet a szombati megemlékezésen levetítettek. Jeney Éva azt az épületegyüttest, azokat a létező emlékeket mutatta be, amelyeket Kuncz Aladár megörökített a regényében.
szóljon hozzá!