Fotó: Antal Erika
Milyen események, történetek, tapasztalatok járulnak hozzá ahhoz, hogy megszülessen egy novelláskötet? Erről beszélgetett a Látó-est meghívottjával, Szöllősi Mátyással, a Váltóáram című kötet szerzőjével Szabó Róbert Csaba, a Látó szerkesztője.
2017. március 01., 13:472017. március 01., 13:47
Oroszországi, tizenegyezer kilométeres túrájáról, a magyar őstörténettel összefüggő régészeti kutatásokról, az azokat végző történészekkel készített interjúkról, Európán kívüli úti kalandokról, a Budapest katalógusról, portrékészítésről esett szó a marosvásárhelyi G-caféban a hétfői Látó-esten, ahol a házigazda Szabó Róbert Csaba kérdéseire válaszolt Szöllősi Mátyás, aki legújabb, a Váltóáram című novelláskötetét hozta el és olvasott fel belőle a találkozó végén.
A könyvben kilenc történet olvasható, valamennyit összeköti az, hogy felrobban az Orion csillagkép egyik csillaga, aminek következtében két hétig olyan fény ragyog be mindent, mintha két Nap sütne az égbolton. Két hétig nincsen éjszaka, ezért minden különleges megvilágosításba kerül. A felrobbant és világító csillag jelensége sokféleképpen értelmezhető, gondoljunk csak például a betlehemi csillagra Jézus születésekor, amiről kimutatták a csillagászok, hogy valóban feltűnt akkoriban egy különlegesen fényes csillag az égbolton – hangzott el a beszélgetésen.
A kilenc történet valamennyi főszereplője férfi – ismertették a kötetet, amelyben a gyász, a halál, a csalódás, a várás kulcsszavakként találhatók meg, akárcsak a faji megkülönböztetés, vagy a kamasz szerelem. Szabó Róbert Csaba szerint nagyon nyomasztóak ezek a történetek, bár nem hiányzik a humor sem belőlük. A szerző viszont nem tartja nyomasztónak az elbeszéléseket, bár hozzátette azt is, hogy nem boldogok a szereplői, de annak, aki olvassa, teljesen hitelesek és remélhetőleg nem azt érzi, hogy nagyon szomorúak – mondta.
A kötet – bár szakmai kritika még nem jelent meg róla – pozitív fogadtatásban részesült, a moly.hu olvasói oldalon nagyon sok jó véleményt kapott. „Szöllősi Mátyás első prózakötetének ereje többek közt a pontos lélekábrázolásban és a látomásos, költői nyelvben rejlik” – olvasható többek közt.
Az est végén a szerző dedikálta kötetét.
szóljon hozzá!