A hétvégén került sor Balánbányán a XIV. Botorka Néptáncfesztiválra, melynek témájául idén az októberi történelmi eseményeket, az 1848-as szabadságharcot, valamint az 1956-os forradalmat választották.
2010. október 26., 09:152010. október 26., 09:15
2010. október 26., 10:292010. október 26., 10:29
A fesztiválon részt vettek Magyarországról Körmend és Kocs táncosai, a szamosújvári Téka Alapítvány együttese, a Kékiringó Néptáncegyüttes Székelyudvarhelyről, a Rozetta Máréfalváról, a kósteleki és tatrosi hagyományőrző együttesek, a csíkkozmási Bojzás és csíkszeredai Köpice Néptáncegyüttes, Csíkcsomortánból a Magyarok Nagyasszonya Csoport, akik a baranta-harcok szakértői, Csíkszentdomokosról az Elevenek és a házigazdák, az Ördögborda Néptáncegyüttes.
A nehéz anyagi helyzet ellenére, sok töprengés után, úgy döntöttünk idén is megszervezzük a fesztivált. Egy kicsit összehúztuk magunkat, nem volt három napos csak kétnapos a rendezvényünk – mondta el érdeklődésünkre Mihály Csaba, a szervező Botorka Művelődési Egyesület elnöke.
Első alkalommal vett részt a fesztiválon a körmendi Rábavirág Együttes, Kocsról néptáncosok és barantás hagyományőrzők érkeztek. A szamosújvári Kaláka Néptáncegyüttes a Mezőség-Felcsík ifjúsági és kulturális párbeszéd program keretében volt jelen. Udvarhelyszékről a székelyudvarhelyi Kékiringó és Máréfalváról a Rozetta Néptáncegyüttes mutatta be a vidék jellegzetes táncait. A csíkkozmási Bojzás Néptánccsoport, bevallásuk szerint, mindig elfogódottan és izgatottan jönnnek Balánbányára, hisz ide valósi Rigmányi Katalin, a koreográfusuk. Csíkszeredából, mondhatni hazajött a Köpice Néptáncegyüttes, tagjai között számos balánbányai középiskolás található. Csíkcsomortánról harcos kedvvel érkezett a Magyarok Nagyasszonya Baranta Csapata. Gyimesből a kósteleki Szellő Tánccsoport és a középlokiak jöttek. Természetesen jelen voltak a házigazdák, a csíkszentdomokosi Elevenek és a balánbányai Ördögborda Néptáncegyüttes.
Az idei fesztiválnak egy kissé „harcos” jellege volt, utalva az 1956-os forradalomra és az 1848-as szabadságharc nemrég eltelt emlékünnepére. A fáklyás felvonulással is ezekre a történelmi eseményekre emlékeztek.
Szombat délelőtt folyamán a csapatok megvívták a Botorka-csatát, de szerencsére a haditudósítás nem számol be elesett katonáról, senki nem volt vesztes, mindenki nyert, maradandó élmény maradt a résztvevők számára. Ezt a harcos jelleget folytatták a gálaműsorban is, amely keretében a virtusos legényes táncokon volt a hangsúly, keletről nyugatra haladva mutatták be az együttesek a vidékek táncait, kezdve a gyímesi verbunktól a Vas-megyei verbunkig, de a páros táncokat, a csárdásokat ugyancsak bemutatták.
Ahogy a Botorka Fesztivál gálaműsorán lenni szokott, a legtöbb táncot az együttesek nem külön-külön mutatták be, hanem mindenki belekapcsolódott a táncrendekbe, néha tömegtánc alakulva ki, mint a széki verbunknál, vagy a műsort záró felcsíki táncrendnél.
Hajnalig tartó táncház után fáradtan, de tele szívvel, feltöltődve indultak haza vendégeink – fogalmazott Mihály Csaba.
A fesztivál támogatói: CSTIT, Hargita Megye Tanácsa, Balánbánya Helyi Tanácsa, Communitas Alapítvány.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.