Október 30-án 19 órától a Csíki Játékszín Hunyadi László Kamaratermében vendégszerepel a PEPITA – Pesti Playback Improvizációs Társulat.
2010. október 26., 10:352010. október 26., 10:35
2010. október 26., 12:212010. október 26., 12:21
A playback egy rögtönzéses színházi műfaj, amelyet Jonathan Fox a pszichodráma műfajra is alapozva alkotott meg az 1970-es években. Mára a műfaj világméretű mozgalommá nőtte ki magát, és felhasználási területe is egyre bővül: használják az oktatásban, szervezet- és vezetésfejlesztésben, tanácsadás területén, valamint művészetterápiás eljárásként mentálhigiénés, illetve prevenciós célokra, az önismeret, az érzelmi intelligencia és a kreativitás fejlesztésére.
Ebben a színházban a „produkció” a nézők személyes élményeire épül. A közönség tagjai elmesélhetik érzéseiket, hangulataikat, történeteiket – ezt a színészek a játékmester vezetésével és zenei aláfestéssel a színpadon megjelenítik. A mesélő a saját érzését láthatja, élheti újra, miközben a többi néző, mint minden igazi színházban, felismerheti a saját történetét a színpadon megjelenő jelenetekben.
A Társulat 2001 őszén dr. Bakó Tihamér és Donáth Attila vezetésével alakult Budapest Playback Színház néven, majd 2003 őszén újjáalakult és nevet változtatott (PEPITA Pesti Playback Improvizációs Színházi Társulat). A Társulat tagjai többségében tapasztalt trénerek is egyben. Az előadások részben zártkörűek – céges rendezvények, tréningek, kongresszusok, konferenciák, magánrendezvények –, részben pedig nyilvánosak.
Céges környezetben a megrendelőkkel egyeztetve és a helyi igényekhez, a megrendelt célokhoz illeszkedő előadásokat tartanak. A zártkörű előadásokat tehát a cég, esemény, rendezvény határozza meg. Lehet az egy szervezet jeles eseménye, egy adott fejlesztési cél, egy konferenciatéma érzelmi feldolgozása vagy a nézőpontok sokféleségének a megtapasztalása az apropó, az előadás a résztvevők bevonásával történik. A saját életünkből vett, minket érintő élmények megosztása, megjelenítése izgalmas és formabontó színházi élményt nyújt.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.