Nyers színház a nemek harcáról

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Először rendez színházi darabot Kincses Réka filmrendező, s bár a marosvásárhelyi származású művész jó ideje Németországban él, első színházi munkáját Marosvásárhelyen láthatjuk. Ahogy ő fogalmaz, nyers színházat rendez, méghozzá 18 éven felülieknek.

Szász Cs. Emese

2013. december 01., 18:062013. december 01., 18:06

2013. december 01., 19:052013. december 01., 19:05

Az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház felvállalt programja keretében nemcsak bábszínházi és gyermekeknek szóló előadásokat mutat be, hanem időnként felnőtt-előadásokat is. Nemrég Az emberke tragédiája című előadást mutatták be, vasárnap pedig a Pentheszileia-program címűt nézhették meg az érdeklődők.

A Berlinben élő rendezőt a filmszakmában már ismerhetjük, a Pentheszileia-program azonban az első színházi munkája, amelyet ő maga is írt. Elmondása szerint mindig is foglalkoztatták a férfi-nő viszonyok, azok a hatalmi harcok, amelyeket nap mint nap lát a párkapcsolatokban a családjánál, a barátainál, a környezetében. Ezt fogalmazta meg évekkel ezelőtt egy prózai szövegben, amit átküldve Vida Gábornak, azt a tanácsot kapta, hogy írjon belőle regényt. Bár a regény nem született meg, amikor nemrég azon gondolkodott, hogy „jó volna valamit itthon is csinálni”, elővette ezt a szöveget, s  színpadi adaptációt írt belőle. Az alapja a Heinrich von Kleist által is megírt mitológiai történet: az amazonok királynőjét kényszeríti az anyai törvény, miszerint csak olyan férfié lehet, akit a harcban le tud győzni. Aztán szerelmes lesz Akhilleuszba, akit viszont nem tud legyőzni, de mivel Akhilleusz is viszontszereti Pentheszileiát, ezért hagyja magát legyőzni. Ezért öli meg Akhilleuszt, majd saját magát is – meséli a mitológiai történetet Kincses Réka, aki ezt a történetet helyezte át a mába.

Gyilkosság és öngyilkosság nem lesz a történetben, de lesz hatalmi harc a nemek között. „Én mindig ilyen Pentheszileiahoz hasonló nőket ismertem a családomban, a környezetemben is. Nyugaton ez téma, beszélnek róla, itthon nem, itthon csak úgy hívják, hogy papucs van. Pedig nap mint nap erről szól minden, hogy ki mosogat, ki főz, kinek van több szabadsága” – magyarázza Kincses Réka, aki 5 fős színészi gárdával hozta létre az előadást.

Előadások

A Pentheszileia-program című 18 éven felülieknek szóló egyfelvonásos nyersszínházi előadást játssza az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház magyar tagozata december 2-án, hétfőn, valamint december 5-én, 8-án és 11-én 19 órakor az Ariel Stúdióban (Nyomda utca 4. szám).

A helyek száma korlátozott, jegyfoglalás, információk a 0747-942.181-es telefonszámon.

A női főszerepet a Kolozsváron idén mesterképzőn végzett, most doktoráló Pál Emőkére osztotta a rendező. Elmondása szerint sokat kereste a női főszereplőt, válogatásokat is tartott, végül egy ismerős javaslatára, látatlanul választotta Pál Emőkét, és meg van elégedve a végeredménnyel. Ő játssza így a 19 éves „amazont”, aki unalmában férfiszíveket tipor. A költőbe, Akhilleuszba szerelmes, de képtelen vállalni a közös életet. A pesti költőt Bartha László Zsolt játssza, akinek meg kellett tanulnia, hogy „azért mert pesti költő, nem feltétlenül hülye”. A színész szerint amúgy azért is volt érdekes Kincses Rékával dolgozni, mert most is úgy dolgozott, mintha filmet vágna. Látni akarta a jelenetet, majd kivágni.

Az előadás azért korhatáros, mert  bugyira vetkőznek a szereplők, időnként csúnyán beszélnek, és szexuális aktust is imitálnak – tudtuk meg a rendezőtől. Kincses Rékának amúgy ez az első színházi munkája, de nem az utolsó. Tervei szerint legközelebb is Vásárhelyen rendez színházat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei