Fotó: Gligor Róbert László
Nyárád mentén tartotta területi ülését a Romániai Magyar Népművészeti Szövetség (RMNSZ), a tagok oktatásának, képzésének lehetőségeiről is tárgyalva.
2011. május 17., 17:422011. május 17., 17:42
2011. május 25., 18:182011. május 25., 18:18
A marosszéki székelyekről és az oktatás lehetőségeiről értekeztek
A helyi önkormányzat és a Nyárádmente Kistérségi Társulás támogatásával rendezte meg szombaton kihelyezett ülését az RMNSZ. Megnyitó beszédében Dászkel László házigazda polgármester Szent István királyt idézte, akinek intelme nemcsak fiához, hanem mindannyiunkhoz szól: „Őrizd meg mindazt, ami magyar, és ne feledd el, amely nemzetnek nincs múltja, jövője sem lehet!”
Érdeklődésére Szatmári Ferenc, az RMNSZ elnöke elmondta: azért szerveznek tanácskozásokat évente több régióban is, hogy hatékonyabb legyen a kapcsolattartás és az ismeretátadás a szövetség tagsága körében. Azt is megtudtuk: Csíkszereda, Székelyudvarhely, Gyergyószentmiklós, Marosvásárhely és Nyárádszereda körzetéből mintegy 40 tag vett részt a rendezvényen.
Kik a székelyek?
A rendezvény keretében három előadás is elhangzott. Dr. Barabás László néprajzkutató a székelyek eredetéről, letelepedéséről, közigazgatási rendszeréről, társadalmi rétegződéséről, szokásairól, nyelvjárásáról beszélt, hangsúlyozva Marosszék különleges helyzetét a székely székek között. Asztalos Enikő néprajzkutató a marosszéki és nyárádmenti népi díszítőművészetről, míg Bandi Kati textilművész a hagyományőrzésről és átörökítésről beszélt.
Oktatás és értékőrzés
A gyakorló napi alkotók szakmai oktatásának esélyei című beszédében Szatmári Ferenc arról értekezett, hogy a szövetségi vezetés szempontjából mit jelent az oktatás, miért van rá szükség és mi a jövőbeli teendő, kiemelve: az oktatás nem személyes, hanem társadalmi kérdés és felelősség. A népművészet a paraszti kultúrában született, és aki ebből próbál kilépni, gyökértelenné válik és a globalizáció áldozata lesz – figyelmeztetett a szakember. Az is elhangzott: a gyakorló népművészek felbecsülhetetlen értékeket, kincseket tartanak a kezükben, és az ő feladatuk, hogy ezeket mások is megismerhessék.
Bemutatkoznak a nyárádmentiek
A rendezvény keretében a résztvevők ízelítőt kaphattak a vidék értékeiből. Az előadások szünetében a helyi Bekecs néptáncegyüttest ismerhették meg, majd a csíkfalvi Kilyén Domokos citerakészítő mester mutatta be pentaton hangolású hangszereit, s amíg az ismerős dallamokat pengette, a közönség is bekapcsolódott és közösen énekelte a Zavaros a Nyárád és az Erdő, erdő, erdő című nyárádmenti népdalokat. Antal Zoltán kistérségi ügyvezető elmondta, hogy a helyi hagyományos termelők és kézművesek számára már kétszer rendeztek nyárádmenti kiállítást és vásárt, a nyár folyamán pedig a magyarországi Verőcén rendezendő fesztiválon és a mikházi Csűrszínházi Napok keretében nyíló kiállításokon is bemutatkozhatnak a népművészek. A támogatási lehetőségek közül a hamarosan megnyíló Leader-programot említette meg. Délután a vendégek Nyárádszentmártonba utaztak, ahol a középkori műemléktemplom meglátogatása után Kilyén Domokos csíkfalvi és Bíró János nyárádszeredai mesterek faragott székely kapuival és emlékfáival ismerkedhettek meg.
Több szakmai tanácsot várnak
Kilyén Domokos csíkfalvi mester portálunknak kifejtette: igen hasznos és színvonalas előadásokra került sor a hétvégi rendezvényen, de személy szerint több szakmai megbeszélést és tapasztalatcserét várna a következő rendezvényektől. A különböző vidékek népi motívumai nagyon keverednek bizonyos munkákon, ezért figyelni kellene erre a kérdésre is, és megvitatni: mi az ami használható más tájak kincseiből és mi maradjon egy tájegységre egyedien jellemző motívumsor.
szóljon hozzá!