Fotó: Biró István
A Kolozsvári Állami Magyar Színház hétfőn (november 30.) este 19 órától a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában Visky András Visszaszületés című drámáját játssza.
2009. november 30., 12:512009. november 30., 12:51
Fotó: Biró István
A tegnap is bemutatták az előadást, melyet Tompa Gábor rendezett. Kertész Imre Nobel díjas író Kaddis a meg nem született gyermekért című regényéből kiinduló történet a lágerek, gettók megsemmisítő világát túlélő férfi reménytelenségéről szól, aki nem képes visszaszületni, azaz gyermeket nemzeni. Úgy tartja, hogy nem vetheti sarját egy bizonytalan olykor egyes népek, nemzetek vagy társadalmi csoportokat kiirtását célként kitűző világ áldozatául.
Az első jelenetben – mikor a főszereplő (az egyén) feltételezhetően egyik koncentrációs tábor túlélőjeként megérkezik – a többi kilenc szereplő (a kar, vagy a tömeg) épp a kaddis megvalósítására törekszik. Ezt az imát a gyászoló zsidók szokták mondani, de nem siratásról, panaszról, hanem ellenkezőleg Isten dicsőítéséről szól. Az elvesztett hozzátartozói azt fejezik ki, ezzel a szertartással, hogy súlyos fájdalmuk ellenére sem veszítették el hitüket. Az imát legalább tíz felnőtt férfi (közösség) jelenlétében mondják, többek között azt a célt szolgálja, hogy a gyászoló fájdalmából visszataláljon az életbe. A színpadon lévők nem héberül imádkoznak, hanem más nyelveken – többek között románul és magyarul –, de hogy teljes legyen a szertartás a főszereplőnek is kellene csatlakoznia, mivel ő a tizedik. Ő tudatában, hogy mi készül, megtagadja az aktív részvételt. Inkább száműzetést vállalja. Saját akaratából szigetelődik el a közösségtől. Határozottan elutasítja „az én létezésem a te léted lehetőségeként szemlélve” ösztönszerű elvet. Üvegkalitkájába vonul, hogy emlékeit felelevenítse. Elmondottaiból kiderül, hogy miért nem akar utódot, hogy miért nem akar visszaszületni, nem akarja, hogy gyerekei is megéljék a teljes a megsemmisülésig vezető kiszolgáltatottságot.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.