Szombaton a gyergyócsomafalvi önkormányzat és a Települési Székely Tanács szervezésében sor került Pécsi L. Dániel jelképművész kiállítására a helyi Művelődési Otthon kiállítótermében. A jelenlévők megcsodálhatták a művész által készített zászlókat, jelképeket. A rendezvény szervezésében közreműködött a Borsos Miklós Művészetért Alapítvány és a Köllő Miklós Általános Iskola.
2011. október 02., 16:172011. október 02., 16:17
2011. október 03., 09:582011. október 03., 09:58
Pécsi L. Dániel a jelenlevőket meghívta a tárlat megtekintésére
Elsőként Kedves-Tamás Antal az önkormányzat nevében köszöntötte az egybegyűlteket. Elmondta, szükség van a jelképekre, mert a hovatartozásunkat hivatott jelezni. Utána Korpos Levente, a Települési Székely Tanács elnöke köszöntő beszéde következett, amelyben kifejezte háláját Pécsi L. Dánielnek Csomafalva címere megvalósításáért. Elmondta, nemcsak nyelvében, de jelképeiben is él a nemzet. Majd egy Nyirő-idézettel zárta gondolatait.
A Köllő Miklós Általános Iskola diákjai zenés-verses összeállítást mutattak be, akiket Kercsó Teréz magyartanárnő készített fel. Majd a kiállítás következő mozzanataként Okos Márton közíró mutatta be Pécsi L. Dániel életútját. Elmondta, minden címert úgy lehet naggyá tenni, ha használják. Megjegyezte, érett kiállításnak lehetnek tanúi a jelenlevők, hisz több mint 150 címert gyűjtöttek össze, amelyek megtalálhatók szerte a Kárpát-medencében. Pécsi L. Dániel ezeket a címereket letette a magyarság asztalára, hogy csodáljuk és használjuk – folytatta gondolatait Okos Márton. Elmesélte, mivel a jelképművész eredetileg villamosmérnök volt, kapott egy felkérést, hogy oldja meg a koronázási ékszerek és a palást szakszerű megvilágítását és állagmegóvását. Akkor egy életre elkötelezte magát. A temesvári forradalom tizedik évfordulójára Pécsi L. Dánielt felkérték, hogy készítse el a magyar posta által kiadott emléklapot, illetve bélyeget. Az elkészített, kiállított címerek egy életutat jelölnek, amelyet ha összevarrunk, megkapjuk a Kárpát-medence egységét.
Végül bemutatta a Pécsi L. Dánielről szóló Egy kései végvári vitéz című könyvet, amelyet Benkei Ildikó szerkesztett a művésszel való beszélgetéseik alapján. Ez a könyv a jelképművész életútját mutatja be, amelyben megjelennek példaképei is. Az alkotás folyamataként Pécsi L. Dániel először megismerkedik a település néprajzával, múltjával, amit próbál majd összekötni a jelképekben. Egy címer minél egyszerűbb, annál jobb, de magába kell foglalja a település múltját, jelenét és jövőjét – magyarázta Okos Márton. „Pécsi L. Dániel a címereket pajzsként tartva a települések előtt védi a magyarságot” – jegyezte meg. Címereiből mozaikként áll össze a Kárpát-medence.
A Köllő Miklós Általános Iskola diákjai zenés-verses előadással készültek a kiállítás alkalmából
A megnyitó végén Pécsi L. Dániel szólt a közönséghez. Ismertette szellemi példaképeit: Balassi Bálint, Bartók Béla és Bocskai István. Majd hitvallását osztotta meg a jelenlevőkkel Balassi verse és megzenésített éneke által. Végül egy tárlatmegtekintésre hívta meg az egybegyűlteket. Bemutatta a 15 év alatt készített, a Csomafalván kiállított címereket, amelyek között voltak egyházi jelképek, önkormányzati, közoktatási címerek, civil szervezetek és vendéglátó egységek jelképei is. Végül a Csomafalva számára készített címer elemzésére is sor került. Korpos Levente a Települési Székely Tanács nevében megajándékozta a művészt egy székely zászlóval. Borsos Géza elmagyarázta, honnan származnak a zászlón fellelhető motívumok.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!