Fotó: Gligor Róbert László
A Székelyföldi Napok kulturális rendezvénysorozat keretében két megyei intézmény szervezett néptáncfesztivált Mikházán.
2011. június 06., 17:532011. június 06., 17:53
2011. június 06., 18:142011. június 06., 18:14
A Maros Megyei Tanács, a Hagyományos Kultúra és Művészeti Oktatás Maros Megyei Központja, a Maros Művészegyüttes, a Folk Dancing and Musik Egyesület és a nyárádremetei polgármesteri hivatal szervezésében került sor vasárnap A faluban muzsikálnak ötödik, valamint a Maros magyar néptánc és népzenei találkozó hatodik kiadására. A Székelyföldi Napok sorozat keretében szervezett rendezvény megnyitóján Barabási Attila, a Maros művészegyüttes igazgatója kiemelte: „Büszkén mondhatja el Székelyföld, Erdély, hogy Európában nincs olyan régió, amely annyira gazdag volna néptáncban, népzenében, népviseletben, mint ez a három megye.” Vajda András, a hagyományos kultúra és művészeti oktatás megyei központjának tagozatvezetője úgy véli, hogy nemcsak nyelvünk az egyetlen botunk, batyunk, fegyverünk, hanem a népi kultúra, a tánc is. Ez is hozzátartozik énünkhöz, ezáltal is kifejezhetjük érzelmeinket és nemzeti öntudatunkat.
Néptáncparádé a színpadon
A mikházi Csűrszínház méltó helyszíne volt a vasárnapi népzenei és néptáncos parádénak. A vőfély szerepét Veress Kálmán vállalta, aki a tőle megszokott humorral és figurával vezette fel a csoportokat, miközben a néhai mikházi Szélyes Sándor rigmusaiból is előadott egyet-egyet, és persze, ezúttal a résztvevők néhány pillanat erejéig megemlékeztek arról a népi humoristáról, akinek hagyatéka alapul szolgálhatott annak az intézménynek és infrastruktúrának, amely itt kialakult néhány éve.
A színpadon azonban a népzenéé és fergeteges néptánccé volt az elsőbbség. Sorban léptek fel a szabédi Fürge lábak, a marosludasi Hajdina, a marosvásárhelyi Öreg fenyő (ők azt is bebizonyították, hogy nem minden öreg járja öregesen a táncot), a marossárpataki, a holtmarosi, nyárádmagyarósi, kibédi néptáncegyüttesek, de nem hiányoztak a marosmagyaróiak a híres „regutakísérő” tánccal (amit egykor az is sírva táncolt és énekelt, aki ment, és az is, aki maradt), valamint a vajdaszentivániak is elhozták a negyven éve immár világszerte ismert táncrendjüket. És színpadra lépett a mezősámsondi citerazenekar és énekkar is. A rendezvényt Gál Lajos nyárádremetei polgármester is értékelte, majd táncházzal folytatódott a jókedv, mulatság.
Kulturális közösségvállalás
A rendezvény után Vajda András tagozatvezető portálunknak úgy nyilatkozott: a rendezvénynek több célja volt, és mindezeket elérte. Egyrészt, mert sikerült a Csűrszínházba más kulturális rendezvényeket is elhozni. A Maros művészegyüttes és a megyei kulturális központ vasárnapi közös rendezvénye egyfajta közösségvállalás is: folyamatosan vizsgálni fogják, hogy a hagyományos kultúrából mit őriz még a vidéki társadalom, és ezt megpróbálják fesztiválok keretében is színpadra vinni, továbbá a hasonló rendezvényeket szeretnék évi rendszerességgel megismételni.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
szóljon hozzá!