Fotó: Boda L. Gergely
Három hétig látogatható az unitárius egyház Bolyai téri tanácstermében az a kiállítás, amelyet a Mezőmadarasi Képzőművészeti Alkotótábor alkotásaiból állítottak össze.
2016. február 09., 14:532016. február 09., 14:53
2016. február 09., 14:542016. február 09., 14:54
Mezőmadarason tizennégy alkalommal szerveztek eddig képzőművészeti alkotótábort, s az ott született műveket, olajfestményeket, pasztelleket, grafikákat, fafaragványokat, agyagszobrocskákat minden alkalommal bemutatták Marosvásárhelyen is.
A tábor kezdeményezője Czirjék Lajos volt, aki madarasi származásúként szerette volna, ha a falubeliek megismerkednek a művészettel, illetve a falu nevét is ismertté akarta tenni a nagyvilág számára. Ezt mára közös erőfeszítéssel, az egyház, az önkormányzat, a falubeliek és a civil szervezetek összefogásával sikerült elérni, ugyanis, míg az első években még meg-megcsodálták az utcán rajzoló, festegető embereket, ma már mindenki tudja, hozzátartozik a nyári tábor is a falu életéhez. A táborba erdélyi és magyarországi alkotók érkeznek évről évre, akik szívesen jönnek, hogy megörökítsék a Székely-Mezőség látnivalóit, és viszik a hírét a falunak, azt, hogy itt még százéves kapukat lehet látni, sajátos mezőségi, régi kis házakat, gémes kutat az út szélén, libákat a patak partján. A szervezők minden évben kitalálnak még valamilyen plusz-foglalkozást: a falubeli kisiskolásokat rajzolni tanítják, vitaestet szerveznek a művészetről, valamint művészettörténeti témával kapcsolatos előadásra hívnak meg szakembereket. A résztvevőknek bemutatják a falu sajátosságait, az iskolát, a templomot, a temetőt, az egykori kúriát, kirándulni viszik a környező településekre, a mezőségi dombokra, az Isten-tóhoz.
Tavaly augusztus 20. és 29. között szervezték a tábort, amelyen huszonegyen vettek részt. A legfiatalabb Kentelki Gábor volt, a marosvásárhelyi Művészeti Gimnázium tanulója, a legidősebb pedig a 80 éves Lelkes István Hódmezővásárhelyről. Czirjék Lajos szervező elmondta, máris tervezik az ideit, amelyre a szokásokhoz híven augusztus végén kerül sor.
Az unitárius egyház tanácstermében negyven mű látható, közöttük hagyományos festmények, modern kompozíciók, olajjal, pasztellel, szénnel készült alkotások, amelyek Mezőmadaras utcáit, házait, templomát, illetve egy-egy lakóját örökítik meg.
szóljon hozzá!