Fotó: Pethő Melánia
Egész hétvégét átfogó, gazdag programsorozattal búcsúztatták a farsangot idén a gyergyószentmiklósiak. A gyermekeket és felnőtteket egyaránt megmozgató különböző rendezvények a város kulturális intézményeinek szervezésében, több helyszínen zajlottak. A telet jelképező szalmabábut idén is a Gábor Áron utcai tájház udvarán égették el, népes közönség jelenlétében.
2011. március 06., 17:092011. március 06., 17:09
2011. március 06., 21:492011. március 06., 21:49
A farsangi időszak legtöbb népszokása farsangfarkához kötődik, a vidám mulatságok az igen régi időkből fennmaradt télűző szertartással, a telet jelképező szalmabábu elégetésével érnek véget.
A gyergyószentmiklósiak a közel húsz éve felelevenített hagyományok szerint idén is farsang vasárnapján lehettek részesei a zajos felvonulásnak. A Szent Miklós-templomtól induló menetet a karikás ostorokat csattogtató, kurjongató barantások vezették a főtéren át a Gábor Áron utcai alkotóházig, ahol a zenészek talpalávalóval fogadták a vendégsereget.
Az érdeklődők idén is figyelemmel követhették a Cibere vajda–Konc király konfliktusát bemutató dramaturgiai játékot, majd a rosszat, a rontást jelképező bábu elégetését. „Az előadásban három, igen régi időkre visszanyúló mozzanat elevenedik meg: a bábuégetés, a tél jelképes elűzése Szent István előtti őseink messzi Ázsiából hozott hagyománya; Cibere vajda–Konc király konfliktusa a kereszténység idejében jelenhetett meg; a farsangi néphagyomány velejárójáról, a zenéről és a táncról pedig csak annyit, hogy a magyar nép örömében is, bánatában is énekelt és táncolt. Ez a hármasság egy olyan egységet alkot, ami a farsangtemető hagyományainknak része itt, Gyergyóban is” – ismertette az előadás mozzanatait Kisné Portik Irén néprajzkutató, aki Gyergyószentmiklós felszegi részéből és a környező falvakból összegyűjtött szövegtöredékekből, kurjantásokból állította össze a télűző párharcot.
A néprajzkutató fontosnak tartja, hogy a felelevenített hagyományok továbböröklődjenek, ezért az először 1992-ben bemutatott dramaturgiai játékot minden évben fiataloknak tanítja be. „Népi szokásainkat úgy tudjuk legjobban ápolni, ha aktív részesei vagyunk egy-egy hagyományőrző ünnepségnek. Nem elég csupán felkutatni a szokásokat, azokat tovább is kell adnunk a következő generációnak, hogy nemzedékről nemzedékre fenn tudjanak maradni” – vallja Kisné.
Az idei farsangtemetés az Etnographia Gyergyoiensis Alapítvány, valamint a Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ szervezésében jött létre, a rendezvény sikeréhez a polgármesteri hivatal, a Művelődési Központ, a Tarisznyás Márton Múzeum, a Portéka Egyesület, a Hóvirág Néptáncegyüttes, illetve támogatók járultak hozzá.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
Magyari-Sáska Zsombor 9,46-os átlaggal teljesítette az érettségi vizsgát. Ezzel a gyergyószentmiklósi Salamon Ernő Líceum diákja lett a legjobb eredménnyel érettségiző magyar diák Gyergyószéken.
szóljon hozzá!