Fotó: Pethő Melánia
Egész hétvégét átfogó, gazdag programsorozattal búcsúztatták a farsangot idén a gyergyószentmiklósiak. A gyermekeket és felnőtteket egyaránt megmozgató különböző rendezvények a város kulturális intézményeinek szervezésében, több helyszínen zajlottak. A telet jelképező szalmabábut idén is a Gábor Áron utcai tájház udvarán égették el, népes közönség jelenlétében.
2011. március 06., 17:092011. március 06., 17:09
2011. március 06., 21:492011. március 06., 21:49
A farsangi időszak legtöbb népszokása farsangfarkához kötődik, a vidám mulatságok az igen régi időkből fennmaradt télűző szertartással, a telet jelképező szalmabábu elégetésével érnek véget.
A gyergyószentmiklósiak a közel húsz éve felelevenített hagyományok szerint idén is farsang vasárnapján lehettek részesei a zajos felvonulásnak. A Szent Miklós-templomtól induló menetet a karikás ostorokat csattogtató, kurjongató barantások vezették a főtéren át a Gábor Áron utcai alkotóházig, ahol a zenészek talpalávalóval fogadták a vendégsereget.
Az érdeklődők idén is figyelemmel követhették a Cibere vajda–Konc király konfliktusát bemutató dramaturgiai játékot, majd a rosszat, a rontást jelképező bábu elégetését. „Az előadásban három, igen régi időkre visszanyúló mozzanat elevenedik meg: a bábuégetés, a tél jelképes elűzése Szent István előtti őseink messzi Ázsiából hozott hagyománya; Cibere vajda–Konc király konfliktusa a kereszténység idejében jelenhetett meg; a farsangi néphagyomány velejárójáról, a zenéről és a táncról pedig csak annyit, hogy a magyar nép örömében is, bánatában is énekelt és táncolt. Ez a hármasság egy olyan egységet alkot, ami a farsangtemető hagyományainknak része itt, Gyergyóban is” – ismertette az előadás mozzanatait Kisné Portik Irén néprajzkutató, aki Gyergyószentmiklós felszegi részéből és a környező falvakból összegyűjtött szövegtöredékekből, kurjantásokból állította össze a télűző párharcot.
A néprajzkutató fontosnak tartja, hogy a felelevenített hagyományok továbböröklődjenek, ezért az először 1992-ben bemutatott dramaturgiai játékot minden évben fiataloknak tanítja be. „Népi szokásainkat úgy tudjuk legjobban ápolni, ha aktív részesei vagyunk egy-egy hagyományőrző ünnepségnek. Nem elég csupán felkutatni a szokásokat, azokat tovább is kell adnunk a következő generációnak, hogy nemzedékről nemzedékre fenn tudjanak maradni” – vallja Kisné.
Az idei farsangtemetés az Etnographia Gyergyoiensis Alapítvány, valamint a Szárhegyi Kulturális és Művészeti Központ szervezésében jött létre, a rendezvény sikeréhez a polgármesteri hivatal, a Művelődési Központ, a Tarisznyás Márton Múzeum, a Portéka Egyesület, a Hóvirág Néptáncegyüttes, illetve támogatók járultak hozzá.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
szóljon hozzá!