Fotó: Boda L. Gergely
Bíró Jenő, Csejd református lelkipásztora öt évvel ezelőtt vágott bele a táborszervezésbe, fiatal, pályájuk legelején álló képzőművészeket hívott össze, hogy töltsenek egy hetet a félreeső kis faluban, örökítsék meg annak sajátosságait, vigyék hírét a településnek. Idén ötödik alkalommal szervezték meg a fiatal képzőművészek alkotótáborát, ami a részvevők szerint jól sikerült, ám a szervező egyre kilátástalanabbnak látja a helyzetet.
2016. augusztus 23., 14:252016. augusztus 23., 14:25
Az ötlet annak idején elnyerte a fiatalok tetszését, Lőrincz Izabella helyi képzőművész, akkor még diák, több osztálytársát is meghívta, a református egyház tulajdonában levő óvodaépületben ütöttek tanyát, együtt laktak, együtt étkeztek, és ki-ki megfestette, lerajzolta, kifaragta vagy véste azt, ami a legjobban megragadta a figyelmét. Sokan a tájat, mások a templomot, vagy a falu utcáit, házait örökítették meg. Formabontónak is nevezhető a tábor, hiszen a részvevők fiatalok, lelkesek, nyitottak az új felé, és megelégednek a szerény körülményekkel is.
A lelkipásztor fájdalma, hogy évről évre egyre kevesebben válaszolnak a hívására. A szervező szerint részben azért, mert az akkori diákok ma már dolgoznak, munkahelyük van, részben pedig a szerény körülményekkel magyarázza a távolmaradást, ugyanis az eltelt öt év alatt sem tudott előrelépni ezen a téren, és valamivel jobb körülményeket biztosítani a Csejdre érkezőknek. A táborokat minden évben pályázatból sikerült megszervezniük, de az éppen csak néhány ember ellátására elegendő.
Helyszíni szemlénk alkalmával a jelen levő fiatal alkotók – Lőrincz Izabella, Fábián Emőke, Szabó Csongor és Tettamanti Ádám – nagyon lelkesek voltak, és ígérték, nem hagyják megszűnni az alkotótábort, jó ötletnek tartják, és egyáltalán nem zavarja őket, hogy a földre helyezett matracokon kell aludniuk, vagy elromlik a kazán és nincs meleg víz. A Budapestről érkezett Tettamanti Ádám úgy tervezi, hogy jövőre ő is meghívja néhány kollégáját Csejdre, akiknek biztos fog tetszeni a hely, még a felsorolt problémák ellenére is.
A református egyháznak a falu határában van egy telke, ahová lehetne építkezni, és egy olyan táborhelyet létesíteni, amely egész évben, de legalább a nyári hónapokban működhetne – mondja Bíró Jenő, hozzátéve, hogy ezt önerőből képtelenség lenne megvalósítani, ezért támogatásra van szükségük. Elsősorban a községi, marosszentgyörgyi polgármesteri hivatalra számítanak, ha az felismerné a lehetőséget és melléállna, nagyszerű dolgokat lehetne létrehozni – mondja a lelkész.
A táborozó négy fiatal jól érezte magát az egy hét alatt, festettek, rajzoltak, barkácsoltak, egy napot a csejdi kisgyerekekre szántak, akiket rajzolni és agyagozni tanítottak. Az alkotótábort egy közös kiállítással zárták, és ahogy a lelkész rámutatott, egyre jobban kibontakozik a tehetségük, egyre érettebbek és jobban dolgoznak. A tárlatot a közeljövőben Marosvásárhelyen is bemutatják.
szóljon hozzá!