Márton Áron hagyatéka a Székelyföld Galériában

•  Fotó: Gecse Noémi

Fotó: Gecse Noémi

Márton Áron hagyatéka a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ vonatkozásában címmel nyílt kiállítás csütörtök délután a csíkszeredai Székelyföld Galériában a Márton Áron-emlékév keretében. A kiállítás azért is jelentős, mert az itt látható alkotások nagy része most először látható a püspöki palotán kívül.

Péter Beáta

2016. szeptember 09., 11:592016. szeptember 09., 11:59

„Ezek az alkotások most először hagyták el a püspöki palotát, ezért csak azok láthatták mostanáig, akik zarándokként megnézték Márton Áron püspök egykori lakosztályát. Tudjuk, hogy a gyergyószárhegyi alkotótábor létrejöttéhez jelentősen hozzájárult a püspök úr, erre levéltári források is vannak, mint ahogy arra vonatkozólag is, hogy az utóda, Jakab Antal is méltatta az ottani munkákat és az alkotótábornak a tevékenységét. A püspöki lakosztályban található alkotások közül válogattunk a kiállításra Ferencz Zoltánnal együtt, és azokat a munkákat hoztuk el elsősorban, amelyek a szárhegyi művésztelephez kapcsolódnak” – osztotta meg lapunkkal Hegedűs Enikő művészettörténész. A szárhegyi anyagot kiegészítették Gy. Szabó Béla metszeteivel, aki nagy tisztelettel volt a püspök iránt, a zsögödi Nagy Imre hagyatékból elhoztak két ceruzarajzot és egy olajképet. A lakosztályban lévő alkotások közül látható Incze Ferenc munkája, Fuchs József akvarellje, illetve Gál János képe. Imets Lászlónak több fametszete is megtekinthető, amelyeket dedikált a püspöknek, illetve Szervátius Jenő egy korai alkotása. Az adományozott képek között a gyergyószárhegyi anyagból Márton Árpád, Gaál András, Kovács Dénes, Kristófi János, Drócsay Imre, illetve Gheorghe Adoc, Fülöp Pál műve látható. A régiek mellett van néhány új is, ezek Plugor Sándor és Décsi Ilona munkái.

A tárlat anyaga korábban Gyergyószárhegyen volt látható, a művészettörténész elmondta, nem vándortárlatról van szó. „A szárhegyi kiállításon fogalmazódott meg, hogy még ebben a rövid időtartamba, amelyre kölcsön kaptuk, belefér még egy helyszín, és a lehetséges helyszínek közül a Székelyföld Galériát gondoltuk megfelelőnek. Egyrészt azért, mert a Székelyföld már közölt egy írást Márton Áron püspöknek a kortárs művészekkel való kapcsolatáról, másrészt arra is gondoltunk, hogy ez a kiállítás Csíkszeredában többek számára hozzáférhető.”

Ferencz Zoltán, a gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ igazgatója a megnyitón hangsúlyozta, mint intézménynek is kötelességük volt megemlékezni a nagy püspökről, ugyanis oroszlánrésze volt abban, hogy Gyergyószárhegyen negyven évvel ezelőtt művésztábor jöhetett létre. „Ő bocsájtotta a művészek, az akkori táboralapító Zöld Lajos és segítségei – Márton Árpád és Gaál András – rendelkezésére a szárhegyi kolostort. Ennek a kiállításnak csak egy része van itt, nem hoztunk el mindent Gyulafehérvárról, elsősorban arra koncentráltunk, hogy azokat az alkotásokat hozzuk el, amelyeket a gyergyószárhegyi művészek adományoztak a püspöknek a püspökké szentelésének negyvenéves évfordulójára. A kiállításnak van egy másik fele is, nagyon fontos, mégpedig az, hogy egy szerencsés véletlen folytán sikerült bebocsájtást nyernem az érseki levéltárba, és ott ki tudtam keresni minden olyan dokumentumot, ami az alkotóközpont létrejöttével kapcsolatos. Ezeknek a levelezéseknek a másolata Szárhegyen van.” Az igazgató elmondta, szeretnének a kiállítás anyagából egy katalógust is készíteni, hiszen nem lehet tudni, mikor láthatja még a nagyközönség a püspöki palotán kívül ezeket az alkotásokat.

Márton Árpád festőművész Márton Áronnal és a táboralapítással kapcsolatos személyes élményeiről és a jelen kiállítás fontosságáról is beszélt a jelenlévőknek. „Mindenki gondolkozzon el azon, hogy ezek a művek nem gyűjtőszempontból kerültek a püspök úr birtokába, hanem mindenki jó szívvel ajándékozta és juttatta el hozzá ezt az anyagot.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei