Marosvásárhelyen találkoznak a hivatásos táncosok

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Az Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozója október 3-6. között zajlik Marosvásárhelyen. Az esemény az öt hazai magyar hivatásos együttes találkozása mellett a tapasztalatcserére, valamint a megmérettetésre is lehetőséget ad.

Szász Cs. Emese

2013. szeptember 26., 17:342013. szeptember 26., 17:34

2013. szeptember 26., 17:522013. szeptember 26., 17:52


Az elmúlt évek legnagyobb kihívása előtt áll a Maros Művészegyüttes, amely felvállalta idén a találkozó megszervezését. A vándorfesztiválnak 2006-ban volt még házigazdája Marosvásárhely, az akkori rendezvény sikerét pedig idén megpróbálják felülmúlni.

„Azóta sok minden megváltozott, az együttesek összetétele, programkínálata, volt fejlődés mindenütt. Ráadásul minden együttes erre az alkalomra készül a leglelkiismeretesebben, ezt tartják a legnagyobb kihívásnak. A találkozó ugyanis alkalom arra, hogy a néptáncegyüttesek összemérjék magukat egymással” – fogalmazott a Maros Művészegyüttes igazgatója, Barabási Attila. Az együttes művészeti tanácsadója, Incze Tünde hozzátette, ez a rendezvény egyrészt azért született meg több mint tíz évvel ezelőtt, hogy a hivatásos táncegyütteseknek lehetőséget nyújtson arra, hogy betekintést nyerjenek egymás munkájába, ugyanakkor jó alkalom a közönségnek is, hogy a Maros Művészegyüttes műsorain kívül a többi táncegyüttest is megismerhesse. Bár a kezdettekkor nem volt zsűri, nem volt kritika és tanácsadás, nem voltak műhelymunkák, szakmai előadások, az évek során mindezekkel bővült az immár kilencedik alkalommal sorra kerülő Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozója.

Négy napig a Nemzetiben táncolnak

Bár utolsó pillanatig kérdéses volt, idén is részt vesz mind az öt hivatásos együttes a találkozón: a sepsiszentgyörgyi Háromszék Néptáncegyüttes, a csíkszeredai Hargita Székely Nemzeti Népi Együttes, az Udvarhely Táncműhely, Nagyvárad Táncegyüttes, valamint a házigazda Maros Művészegyüttes.

A négynapos találkozóra a szervezők kibérelték a Nemzeti Színházat, hogy minden technikai igénynek meg tudjanak felelni. Ugyanakkor igyekeztek színvonalas programot szervezni a csaknem kétszáz meghívottnak. A kiadásokat saját költségvetésből, illetve a Bethlen Gábor Alap, a Nemzeti Kulturális Alap, valamint a Communitas pályázataiból finanszírozza a Maros Művészegyüttes.

Táncszínháztól a sorsjátékig

A találkozó programkínálatában szerepel például fotókiállítás, amelyet az együttes életéből kiragadott képek állítottak össze, de lesz előadás a ritmus és dinamika szerepéről, a magyar népzenei dialektusokról is, valamint táncházra is sor kerül pénteken és szombaton este. Mind az öt együttes egy-egy szabadon választott produkcióval érkezik: csütörtökön a Maros Művészegyüttes Fekete Piros című néptáncszínházi előadását lehet megtekinteni, pénteken az udvarhelyi és a nagyváradi táncosoké a terep, előbbiek a Tündér Erzsébet című mesejátékkel, utóbbiak a Nagyváradi bujdosók című produkciójukkal érkeznek. Szombatra marad a Hargita Székely Népi Együttes János vitéz című előadása, valamint a Háromszék Táncegyüttes Tékozló fiú című sorsjátéka. Az előadásokat mindig közönségtalálkozó követi, a zsűri pedig értékeli a látottakat, s ami alapján díjkiosztás is lesz vasárnap este a találkozó gálaműsorán.


A gálaestre – amelyet október 6-ai megemlékezésnek is szánnak a szervezők – ismét mind az öt néptáncegyüttes külön készül egy-egy rövid táncösszeállítással.

Kilenctagú zsűri értékel

Az értékelést a Török Viola dramaturg, Pávai István zenei szakértő, Varga János koreográfus, Novák Ferenc (Tata) Kossuth-díjas koreográfus, Stoller Antal néprajzszakértő, Könczei Árpád zeneszerző, Kiss János Kossuth-díjas balettművész, Ertl Péter a Nemzeti Táncszínház igazgatója, valamint Kiss Dénes rádiós műsorvezető alkotta kilenctagú zsűri végzi. Barabás Attila felhívta a figyelmet, minden zsűritag más-más területről érkezik. „A néptáncegyüttesek – többek közt mi is – rájöttek időközben, hogy ha érvényesülni akarnak, akkor táncszínházban is kell gondolkodjanak az autentikus folklór mellett” – jegyezte meg a Maros Művészegyüttes vezetője.

A közönség a táncelőadásokra 12 lejes jegyet válthat, aki pedig meg szeretné nézni mind az öt táncegyüttes műsorát és a gálaműsort is, az 50 lejért válthat bérletet a hat előadásra a Maros Művészegyüttes, valamint a Nemzeti jegypénztáraiban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei